EĞİTİM FAKÜLTESİ

Haberler

GAÜ'DEN

GAÜ OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ ‘DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ’NÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER İLE KUTLUYOR “UMUT VAR VE HEP OLACAK”

GAÜ OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ ‘DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ’NÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER İLE KUTLUYOR “UMUT VAR VE HEP OLACAK”

 


Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü`nü bir haftaya yayılan çeşitli etkinliklerle kutluyor. 


Konuyla ilgili GAÜ Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünden yapılan açıklamada, alanlarında uzman, vizyon sahibi ve toplumsal duyarlılığı yüksek öğrenciler yetiştirmeyi kendileirine amaç edinmiş, gerek diğer bölümlerle koordineli çalışarak, gerekse okul dışındaki kurumlara destek vererek ve topluma hizmet vermeye yönelik her yıl çeşitli etkinliklere imza attıkları belirtildi. Bu yıl Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesinin kabul edilişinin yıl dönümünün kutlandığı bildirilen açıklamada, 26. yıl kutlamaları dolayısıyla, GAÜ Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü etkinliklerini bir haftaya yaydığı ifade edildi. 14-20 Kasım tarihleri arasında yapılacak etkinliklerin ilkinin 17 Kasım 2016 tarihinde  GAÜ Teknopark fuaye alanında “Çocuklarımızı” başlıklı resim sergisi açılacağı belirtilirken, özel ve devlete bağlı okul öncesi kurumlarından bölüme gönderilen ve çocukların gözünden çocuk haklarını anlatan resim sergisinin açılışıda GAÜ Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü öğrencileri tarafından gerçekleştirileceği bildirildi.


18 Kasım 2016 Cuma günü saat 10.00’da ise çocuk hakları kortej yürüyüşü düzenleneceği ifade edilen açıklamada, Kortej yürüyüşüne bütün okulların davetli  olduğu belirtildi. Ayrıca etkinliklerin son günü olan 20 Kasım 2016 Pazar günü Girne, Lefkoşa, Magosa ve Güzelyurt ilçelerinde çocuk hakları bildirgesi ve kokart dağıtımı yapılacağı ve GAÜ Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü olarak sloganlarının  “UMUT VAR VE HEP OLACAK...” olduğu vurgulandı.


Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi:


“Çocuk Hakları Sözleşmesi 20 Kasım 1989 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş ve 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sözleşmenin dört temel ilkesi çocuklar arasında ayırım gözetmemeyi, çocuğun yüksek yararını, yaşama ve gelişme hakkını, son olarak da katılım hakkını esas almaktadır. 193 ülkenin taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi Türkiye`de 1990 yılında kabul edilmiş, 1995 yılında ise yürürlüğe girmiştir. Ülkemizde ise 1996 yılında onaylanarak iç hukukun bir parçası haline gelmiştir” dedi.