SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

DEKANIN MESAJI

 Genelde üniversitelerin evrensel değerlerin geliştirilmesindeki önemli işlevlerinin yanında, sporun doğasından da kaynaklanan yarışmacı yapısı ve uluslararası organizasyonları yoluyla bu evrensel değerlere katkı işlevi bulunmaktadır.

Üniversitemiz uluslararası bir yapıda olma kimliğiyle bu hedeflere yönelmede ideal bir ortam sunmaktadır. Bu ortamın yapısını incelediğimizde; Girne Amerikan Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi bünyesinde bulunan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ( Türkçe ), Sport Management ( İngilizce ), Antrenörlük Eğitimi ve Rekreasyon Yönetimi bölümleriyle çağdaş sportif kurumlar ve organizasyonlar için bilimsel donanımlı eğitici, yönetici ve liderler yetiştirilmesinde sorumluluğunun bilincinde atılımlar gerçekleştirmektedir.

Üniversitemiz sahip olduğu su sporları merkeziyle, açık-kapalı spor alanlarıyla, KKTC’nin doğa sporlarına ve farklı kamp etkinlikleri için eğitime uygun zengin yapısıyla, Girne Bölgesinin gelişmiş turizm altyapısının da avantajlarıyla, öğrencilerimize uygulamaya dayalı yeterli eğitim ve gelişim olanakları sunmaktadır.

Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon Eğitimi gibi bölümlerimiz, KKTC’nin gelişmiş turizm tesislerinde, farklı spor yönetimi alanında birçok düzeyde katkı verebilecek yetkinliklerle ve bu eğitimlerin geliştirilmesi hedefleriyle kurulmuştur. Bu alanların yanında uluslararası platformlarda daha üst düzey başarılar elde edilmesi amaçlarına yönelik olarak sportif performansla ilgili Antrenörlük Eğitimi bölümümüz Futbol Antrenörlüğü ve Fitnes Antrenörlüğü dallarıyla büyük talep görmektedir.

Lisans Eğitimimiz yanında, YÖK ve YÖDAK onaylı Yüksek lisans ve Doktora programlarımızdan birçok öğrenci mezun olup, şu anda başta üniversite öğretim elemanı olma gibi veya önemli kurumsal pozisyonlarda olma gibi önemli görevler almaktadırlar.

Devamlı gelişim ve evrensel değerlere saygı ana yol göstericimizdir.

 

Prof. Dr. Mustafa Ferit ACAR

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı


mustafaferitacar@gau.edu.tr
        90 (392) 650 2000 Ext: 1401