TR
TR
×

Burs & özel indirimler hakkında bilgi için lütfen web sayfamızdan Burslar bölümünü ziyaret ediniz.

Lisans programında 7 sene , ön lisans programlarında ise burslar 5 yıl boyunca kesintisizdir. 

Tüm indirimler ve  burslar İngilizce  Hazırlık Okulumuz için geçerlidir (2 sene). Ortalaması düşük olan veya derslerinden kalan öğrencilerin (lisans 7- önlisans5 yıl) bursları kesilmemektedir. Bknz.  ÖSYM tercih kılavuzu 69. madde 

ÖSYM bursları ile Özel İndirimler birbirine eklenmez, öğrencinin kazandığı en yüksek burs/indirim oranı uygulanır.

Evet, öğrencilerimize sunduğumuz ve eğitim+yurt+yemek paketlerimiz bulunmaktadır. Bu paketlerle ilgili ücretler ve paket içerikleri için 0850 650 20 00 nolu telefonlarımızı arayabilir yada Türkiye'deki kayıt ofislerimizle irtibat kurabilirsiniz. 

Öğrenci adayları için KKTC ve üniversitemizin bulunduğu şehir olan Girne’de hayat , Türkiye’deki diğer üniversite şehirlerinden pek bir farklılık göstermez. Adaya turist olarak gelen misafirlerle , öğrenci adaylarını ayırt etmek gerekir. Türkiye’deki büyük şehir üniversitelerinde okuyan bir öğrenci için gereken yaşam masrafları ile Girne’deki bir öğrencinin yaşam masraflarının birbirine çok yakın olduğu saptanmıştır.

Puanlar üniversitelerin ilgili bölümlerini tercih eden öğrenci adaylarının puanlarına ve başarı sıralamalarına göre değişiklik gösterebilir. Özellike tercih edilen popüler bölümlerin puanlarının yüksek olduğu görülmektedir. Puanların düşük olması  , adadaki üniversitelerimizin verdiği eğitim kalitesinin sorgulanmasına asla neden olmamalıdır. Kaldı ki, Girne Amerikan Üniversitesi’nin verdiği diploma dünyanın her yerinde dolaşımınızı sağlamakta ve kabul görmektedir.

Birçok Türkçe akademik iki yıllık ve dört yıllık programlarımızın yanında İngilizce dilinde eğitim veren programlarımızda bulunmaktadır. Eğitim dilleri ÖSYM tercih kılavuzunda, üniversitemizin web sayfası ve broşürlerinde açıkça belirtilmektedir. İngilizce eğitim yapan bölümlere yerleşmeniz halinde; İngilizce seviyenizi gösteren herhangi bir uluslar arası sertifikanız -TOEFL vb.- yoksa , üniversitemizin düzenlemiş olduğu İngilizce Seviye Tespit sınavına  alınmaktasınız. Seviyenize göre 1 dönem yada 2 dönem İngilizce hazırlık bölümünde eğitim gördükten sonra okuyacağınız bölüme geçebilmektesiniz. İngilizce seviye tespit sınavından başarılı olan öğrenciler direk birinci sınıftan başlamaktadırlar. 

Mezunlarımızın iş bulma oranı % 90 gibi çok yüksek bir rakamdır. Mezunlarımızın, Türkiye dahil birçok ülkede  mezun dernekleri bulunmakta ve üyeleri kendi bulundukları şehirlerin büyük şirketlerinde görev almaktadır ; ayrıca mezun derneklerimiz sivil toplum örgütleri ile daimi olarak irtibat halindeler ve yabancı uyruklu mezunlarımız bulundukları şehirlerde birer ‘’Girne Amerikan Üniversitesi’’ dolayısı ile de birer KKTC  elçisi görevini üstlenmiş durumdadır). 33 yıllık geçmişi bulunan üniversitemizin 10,000 üzerinde dünyanın farklı noktalarında mezunları bulunmaktadır. 

1.      Evet, bir çok ayrıcalık yaşamaktadır. Bunlardan en önemlileri;

·         Girne Amerikan Üniversitesi mezunları , master programlarımıza indirimli kayıt yaptırabilecek ve isterlerse uygun doktora programlarımıza devam edebilmektedirler.

·          Kıbrıs kampüsümüzde okumakta olan tüm öğrenciler diğer  yurt dışı kampüslerimizde (İngiltere, ABD, Türkiye, Moldovya ve  Singapur) aynı ücretlerle dönemsel eğitim alma fırsatı bulmaktadır . Kampüsler  arası ‘’Study Abroad’’ yani ‘’ Dönemsel Yurt Dışı Eğitim’’ programı fırsatı yakalayan öğrencilerimiz, bu program dahilinde diğer kampüslerimizde okumakta ve bunun sağladığı birçok avantajdan yararlanmaktadır.

Diplomamız , YÖK’ün yanısıra bir çok uluslararası  denklik ve akreditasyon kurulu tarafından tanınan bir diplomadır. Üniversitemiz in birçok üyelikleri bulunmakla birlikte,  sayısız üniversite ve yurtdışındaki diğer yüksek öğretim kuruluşları ile akademik anlaşmalar gerçekleştirmeye ve bu anlaşmalar neticesinde öğrenci ve akademisyen değişim programına yönelik bir politika izlemektedir.

Detaylı bilgi için:  Uluslararası Denklikler


http://www.yok.gov.tr/content/view/674/

2018 TYT sınavlarından 150 barajını geçen adaylar ilgilendikleri özel yetenek bölümlerine ait sınavlara katılım gösterebilirler. Üniversitemiz, öğrenci adaylarına TYT puan sonuçlarına ve Özel Yetenek sınavında gösterdiği başarıya göre %25 , % 50, %75  ve % 100 oranında kesintisiz burs vermektedir. Sınav yerleri ve koşullarına ait detaylı bilgiler web sayfasından duyurulmaktadır. 

1.      Web sayfamızdan, Öğrenci İlişkileri Ofisinden, GAÜ Öğrenci İşleri Ofisinden ve Türkiye’deki kayıt ofislerimizden gerekli bilgileri alabilirsiniz. TYT sınav sonuç  puanlarının açıklandığı ve öğrencinin lise diplomasını aldığı günden itibaren, Üniversitenin belirlediği tarihe kadar sınavlar yapılıp, neticesinde öğrenci kaydı yapılmaktadır.

Burslarımız ve özel indirimlerimiz İngilizce Hazırlık Programlarımızda da  geçerlidir.

Adaya ulaşım genelde havayolu ile yapılmaktadır. Günümüzde Ercan hava alanına Türkiye’den  sefer yapan  Havayolu şirketleri bulunmaktadır. Doğrudan seferler birçok  şehirden direk olarak gerçekleşmektedir. Aktarmalı olarak yapılan seferler ise daha geniş bir ulaşım fırsatı sunmaktadır. Ücretler; sezon, rezervasyon süresi ve kişinin öğrenci olup olmadığına göre farklılık gösterir. Ancak bilindiği üzre bir çok havayolu şirketi sunduğu promosyonlarla ulaşımı çok daha kolay ve ucuz hale getirmektedir. Bazı şehirlerimizden deniz yolu ile de ulaşım sağlanabilir.

Girne  Amerikan Üniversitesi, öğrencilerin ihtiyaçlarına göre uygun fiyat ve koşullarda mükemmel yurt olanakları sunmaktadır. 5 farklı (4 Kız, 1 erkek) yurt seçeneği ile öğrencilere ev ortamının sıcaklığını hissettirecek her türlü olanak sağlanmaktadır. Toplamda 1600 öğrenci kapasiteli 5 yurdumuz Üniversite kampüsüne yürüme mesafesinde olmakla beraber ulaşım, üniversitemizin servis araçları ile sağlanmaktadır.www.gau.edu.tr   ) İlk sene üniversitemize yeni yerleşen öğrencilere yurtlarda öncelik verilmektedir. 

Girne Amerikan Üniversitesi, öğrencilerin ihtiyaçlarına göre uygun fiyat ve koşullarda mükemmel yurt olanakları sunmaktadır. 3 farklı yurt seçeneği ile öğrencilere ev ortamının sıcaklığını hissettirecek her türlü olanak sağlanmaktadır. Toplamda 1200 öğrenci kapasiteli 3 yurdumuz Üniversite kampüsüne yürüme mesafesinde olmakla beraber ulaşım, Üniversite servis araçları ile sağlanmaktadır.

Girne Amerikan Üniversitesi’nde yaklaşık olarak 135  ayrı ülkeden öğrenci profili bulunmakta, bu da üniversiteye uluslararası bir kimlik vermektedir. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerle  yine farklı ülkelerden gelen öğretim üyelerinin sentezi vizyonunuza zenginlik katmaktadır

Devlet yönetmeliklerine göre, öğrencilere yarı zamanlı -part time- olarak haftada 20 saat çalışmalarına izin verilmektedir. Öğrenciler bunun için ilk olarak üniversiteye kaydolacak ve bir öğrenci belgesi alacaktır. Daha sonra öğrenci vizesinin yanı sıra öğrencinin bir part time çalışma vizesi alması gerekecek; part time çalışma vizesi işveren yardımı ile yapılacaktır. İşveren ve Çalışma İzni Ofisi arasında öğrenci lehine bir anlaşma imzalanacaktır.

Üniversitemizde öğrenciye ‘’work team ‘’ diye adlandırdığımız bir burs verilmektedir. Çalışma bursu de dediğimiz bu bursun karşılığında ihtiyaca göre  belirli sayıdaki öğrencilerimiz, derslerini aksatmayacak şekilde  üniversitenin ilgili biriminde görevlendirilirle. Bu çalışma karşılığında öğrencilerimiz eğitim harçlarında belirli oranlarda indirim almaktadırlar. 

Fakülteler öğrencilerimizden gelen talepler doğrultusunda yaz okulunda ders açmaktadırlar. 

Yurt dışı kampüslerimizde özel fırsatlar sunmaktadır. GAÜ Yurt dışı kampüslerinde hak kazanılan indirim ve burslar Güz ve Bahar akademik dönemlerinde aynen geçerli olmaktadır. 

Üniversitemiz sabah 08:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında ücretsiz servisleri bulunmakta. Buna ek olarak dolmuşlarda ana kampüse yolcu taşımaktadır.    

Üniversitemize kayıt yaptıran yeni öğrenciler gelmeden gerekli belgeler ile pasaport başvurusunda bulunabilirler. Adaya pasaport ile giren öğrenciler daha sonra öğrenci vizesi işlemlerini (muhaceret) yapacaklardır. Pasaport işlemlerinin yetişmemesi durumunda nüfus cüzdanı ile KKTC’ye giriş yapabilirler.

  Öğrencilerimiz kayıt sırasında KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu kılınan bir sigorta bedeli öderler. Bu sigorta kapsamında okuyan tüm öğrenciler, öğrenci vize süreci tamamlandıktan sonra devlet hastahanelerinden belirli ölçüde ücretsiz olarak faydalanmaktadırlar.

Üniversitemiz bünyesinde acil durumlarda müdehale edilebilen İlk ve Acil  Yardım  servisimiz bulunmaktadır.

Öğrencilerin kişisel taleplerine göre özel hastahaneler ve tıbbı labaratuvarlar da özel hizmet vermektedirler.

Direk YÖK’ e bağlı olan üniversitemizde  ilgili mevzuat çerçevesinde öğrencilerin başvuruları YÖK tarafından duyurulan tarihlerde değerlendirmeye alınmaktadır.

·           Yatay geçişler kurum dışı ve kurum içi olarak iki ana kısma ayrılabilir. Öğrencilerin sınava girmiş oldukları ÖSYS deki punları ile geçiş yapmak istedikleri bölüme ait taban puanı tutturmuş olmaları gerekir. Taban puanlar , kontenjanlar ve ilgili evraklarla zamanında başvuru yapılması son derece önem arz etmektedir.

·           EK-1 madde yatay geçiş kurallarına göre de öğrenci transkriptinde ki notları – başarısı ile geçiş başvurusunda bulunabilmektedir. 

1. Öğrenci adaylarımız aşağıda belirtilen maddeler ışığında misafir öğrenci statüsünde kayıt yaptırabilmektedirler.

·         İngilizce Dil Eğitimi almak isteyenler

·         Üniversite sınavını kaçırmış, puanı umduğundan düşük gelen veya istediği bölümü kazanamayan öğrenciler bir yıl İngilizce Hazırlık Okulumuzda zaman kaybetmemek için eğitim görebilirler.

·         Yurt dışı kampüslerimizde dil eğitimi almak isteyen Lise mezunları

·         Tezli Yüksek Lisan programlarına müracat eden ve henüz geçerli ALES belgesi olmayan adayların müracatları akademik olarak incelendikten sonra İngilizce Hazırlık Okulundan veya fakültelerden bir akademik dönem belirlenen dersleri alabilirler.

·                  DGS  sınavı ile öğrenciler almış oldukları puanlar ve tercih ettikleri akademik programlar dahilinde üniversitemize ÖSYM tarafından yerleştirilebilmektedirler. Öğrencilerin transfer edilen ders sayıları ve kaçıncı sınıftan başlayacağı şeklindeki bilgiler evraklarının (ders içerikleri, transkript) incelenmesinden sonra bilgi verilebilmektedir. Tercih döneminde de bu evrakraklarını mail ortamında üniversitemize ileten adayların incelemeleri hızlı bir şekilde yapılarak kendilerine bilgi verilmektedir.

·                  Eylül döneminde herhangi bir nedenden ötürü (eksik staj, mezuniyet telafiler, mezuniyet belgesinin olmaması …vb.) mezun olamayan ve üniversitelere DGS tercih sonuçları doğrultusunda yerleşen öğrenciler bir sonraki yılın Şubat ayında (Bahar akademik döneminde) kayıt yapma hakkına sahiptirler.