Seçmek Üzerine… Eğitimci-Yazar Cihat Şener

Sınavlar hayatımızın bir parçası. Ama üniversite seçmek ve buna uygun tercih listesi hazırlamak en önemli ve en zor süreç. Sınavdan alınan puandan daha çok , öğrencinin niyeti, öngörüleri, geleceğe ait planlamaları ve hayatın gerçekleri belirleyici olabiliyor.

Tercih Listesi hazırlamak için bence en önemli etken şu sorunun yanıtında yatıyor:

“ Benden ne olur ? “ Eğer bu sorunun yanıtını doğru olarak belirleyebilirsek işler kolaylaşacaktır. Seçmeyi düşündüğümüz mesleğin aradığı özellikler bende varsa sorun kolayca çözülecektir. Elbette yakın çevreye ait istekler ,popüler olan meslekler, ailenin yönlendirmeleri ve ekonomik beklentiler de etken olacaktır. Ama bence en önemlisi yapılacak seçimin sonucunda edinilen mesleğin ne kadar bana uygun olduğudur.

Bir çok üniversite ve program var. Bunlar arasında sana uygun olan biri mutlaka vardır. Sana düşen , bunca seçenek arasından sana uygun olanı seçmendir. Yol göstericin aklın olmalı, duyguların değil. Önerileri elbette dikkate almalısın. Ama sana uymayanı elemelisin. Daha popüler veya daha çok kazanç var diye aklına yatmayanı seçmemelisin. Kararını gerçekler ve senin yeteneklerine uygun olarak vermelisin. Yaşamının geri kalanını geçireceğin ve seni üretime katacak olan meslek ve buna bağlı olarak seçeceğin üniversite bu yüzden çok önemli.

Kendine güven. Bugüne kadar nasıl geldi isen aynı kararlılıkla devam et. Yaşamda seçimler önemlidir. Akıl bize yol gösterir. Umarım sana uyan mesleği , programı ve üniversiteyi doğru seçersin. Bu doğru seçim seni daha üretken, daha mutlu ve daha başarılı yapacaktır.