MİMARLIK, TASARIM VE GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Plastik Sanatlar Lisans Programı (İngilizce)

 

Plastik Sanatlar Bölümünün Giriş Sınavı çizim sınavından oluşan özel yetenek sınavıdır.  

Özel Yetenek Sınavı (Çizim Sınavı) 

Özel yetenek sınavımız bir çizim sınavıdır ve dünya çapında tüm GAÜ temsilciliklerinde yapılmaktadır. Bu sınavda sizin yaratıcılığınız ve çizim becerileriniz değerlendirilmektedir. Bu sınavın süresi 1 saattir. Sınava yanınızda götürmeniz gereken malzemeler, A4 boyutunda kağıtlar, 2H, HB ve 2B kurşun kalemler ve yumuşak bir silgidir.

Geçmiş Yılların Yetenek Sınavı Soruları

2013 Yılı Yetenek Sınavı Soruları

Girne Amerikan Üniversitesi Resim Bölümüne hoş geldiniz.

Fakültemizdeki Resim Bölümümüz, halihazırda atölye uygulamalı iki boyutlu ve üç boyutlu, çizim, boya-resim ve değişik malzemelerden çıkışla heykeltraşlık ve kurgu (enestelasyon, installation) dersleri vermektedir.  Bütün ders programlarımız İngilizce olarak uygulanmaktadır.  Sanat Tarihi ve Teori derslerimiz, genel kültür ve sosyal bağlamlı olup öğrencilerimizin tarihsel ve güncel bilinçlilikle öz eleştirel yeteneklerini geliştirme odaklıdır.  Böylelikle, gün geçtikce, hayatımızdaki yerinin çok önem kazanmaya devam ettiğine şahit olduğumuz, yakın ve geniş görsel çevrelerimizin eleştirel-düşünce çıkışlı hassas ve önyargısız değerlendirilmesinin insan ilişkilerinde olan önemli yerini kavrama ve uygulamalarında genç nesil sanatcılarımızın bilinçlindirilmesinde yardımcı olmak ve bu oluşumlar için fiziksel, zihinsel ve psikolojik ortamlar hazırlamanın cok önem verdigimiz hedeflerden biridir.  Bu bağlamda, pratik ve teori derslerimiz, ögrencilerimizin düşünsel ve yaratıcı potansiyellerini yüksek düzeylere taşıyabilmelerinde destek olup bilgi verebilecek, disiplinler arası çalışmalara çok önem veren yetenekli hocalarımız ögretim kadromuzu oluşturmaktadır.

Süratlı ve karışık şekillerde oluşmakda olan sosyal, kültürel ve politik değişimlerin beraberlerinde getirdiği profesyonel ve genel hayat gerilimleri, ve bu oluşumlar nazarında gerekli olan yeni düzenlemeler, yaratıcı  ve sorun-çözücü bireyler ve toplumlar oluşma beklentilerini de beraberlerinde getirmektedir.  Eğtim ve öğretimle bu bilince varılabileceğine ve uygun uygulamalarla bu anlayışların genel hayata geçiştirilebileceğine inanan üniversitemiz, fakültemiz ve Güzel Sanatlar bölümümüz, bu süreçlerde olumlu ve dinamik bir ortam sunmaktadır.

‘bazılarımız gördüklerimize inanırız ve bazılarımız da inandıklarımızı görürüz’
George Steiner

Doç. Dr. Mehmet Adil

Ders programı için tıklayınız.