Dünyada GAÜ

 

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), 3 kıtada yer alan kampüsleri ile uluslararası misyonu doğrultusunda, 93 farklı ülkeden gelen öğrencilerine yüksek standartta eğitim olanakları sunan ve akademik programlarına dünyadaki tanınmış akreditasyon kurumlarından onay alan KKTC’nin ilk üniversitesidir.
Girne Amerikan Üniversitesi, Amerikan Eğitim Modelini öğrencilerine ulaşılabilir erişim sistemlerini kullanarak; yenilikçi, başarı odaklı ve teknolojiye uyumlu akademik programlar sunan bir eğitim misyonu ile dünyadaki sayılı üniversiteler arasında yerini almıştır. GAÜ, aynı zamanda geleceği kurma ve toplumsal yarar adına, ülkenin geleceğine bilimin ve bilginin gücü ile yatırım yapma misyonunu sürdüren bir üniversitedir.
GAÜ, kıtalararası kampüsleri, akademik programları, kamu amaçlı projeleri ile yüksek öğretim sisteminin yanında, ülke gerçekleri ile ilgili dünyaya önemli mesajlar veren uluslararası bir üniversitedir.
GAÜ’nün Uluslararası kimliğini oluşturan en belirgin özellikleri sahip olduğu akreditasyonlar ve uluslararası üyelikleridir. GAÜ yerel olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordınasyon Kurulu YÖDAK ve Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınmaktadır. Üniversitenin işletme fakültesi Uluslararası İşletme Eğitimi Asamblesi, ABD (IACBE) ve Avrupa Konseyi İşletme Birliği (ECBE) tarafından akreditedir. GAÜ, yüksek öğrenimlerini veya kariyerlerini İngiltere’de sürdürmek isteyen öğrenciler için önemli olan NARIC (Birleşik Krallık Ulusal Denklik ve Enformasyon Merkezi) tarafından da tanınmaktadır. Turizm ve Konaklama programlarımız ise TedQual tarafından akredite edilmiştir. TedQual, Dünya Turizm Örgütü’ne (WTO) bağlıdır. Mühendislik programlarımız Avrupa Birliği`nin önde gelen fen ve mühendislik bilimlerini denetleme ve akreditasyon kurumu ASIIN tarafından akredite edilmiştir. Son olarak, GAÜ İngilizce Hazırlık Okulu Avrupa`nın Dil alanında saygın akreditasyon kurumu olan EAQUALS, Dil Hizmetlerinde Kalite Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu tarafından değerlendirilmiş ve akredite edilmiştir.
Üniversite UNESCO’nun Uluslararası Üniversiteler Birliği (IAU), İslam Dünyası Üniversiteler Federasyonu (FUIW), Avrupa İşletme Federasyonu (EFMD), İşletme Eğitimi ve Programları Asamblesi, ABD (ACBSP), Avrupada’ki Lider Otelcilik Okulları (Eurhodip), Avrupa Okullar Birliği Daimi üyesi (ECIS), Uluslararası Okullar Birliği (CIS), Avrupa Konseyi İşletme Birliği (ECBE), Avrupa Mimarlık Eğitimi Birliği (EAAE), Uluslararası Meslek Yüksek Okulu ve Eğitimi Birliği (IVETA) üyesidir. GAÜ, Amerikan sistemine dayalı eğitim veren uluslararası kuruluşlar arasında bilgi alışverişini desteklemek amacıyla kurulmuş uluslararası bir organ olan Amerikan Eğitim Konsorsiyum’un (AEC) kurucu üyesidir. GAÜ`nün programları Batı Avrupa ve ABD olmak üzere Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Tayland, İran, Ürdün, Irak, Lübnan, Filistin, Kazakistan, Kırgızistan ve daha birçok ülkelerin Eğitim Bakanlıkları tarafından tanınmaktadır.

Avrupa Birliği Yükseköğretim Sistemi içerisinde üniversite eğitimini denetleyen uluslararası eğitim kuruluşu Eduniversal, 153 ülkeden 12 bin yükseklisans programının incelenmesi ve 100 bin öğrenci ile yaptığı “En İyi Yükseklisans Eğitimi Veren Üniversiteler” araştırmasının sonuç raporuna göre GAÜ, ‘’En İyi Yükseklisans Eğitimi Veren İlk 100 Üniversite” arasında gösterildi.
Evrensel bir üniversite kimliğine sahip olan Girne Amerikan Üniversitesi, 3 kıtaya yayılmış kampüsleri, 147 dünya üniversitesi ile yaptığı akademik işbirliği anlaşmaları , uzaktan eğitim ve yurt dışı eğitim programları ile öğrencilerine farklı seçenekler sunmaktadır.
Eğitimde mobiliteye verdiği önem ve Uluslararasılaşma sürecinin bir göstergesi olarak GAÜ, İngiltere, Hong Kong ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra Türkiye’de İstanbul yerleşkesini de açmıştır. Bu süreçte Girne Amerikan Üniversitesi öğrencilerine 3 farklı kıtada eğitim olanakları sunmaktadır. Girne Amerikan Üniversitesi, çağın gerekliliklerine uyum sağlayan, modern eğitim teknolojileri ve güçlü akademik kadrosu ile 21. yüzyılda yüksek öğrenimde rekabet edebilecek bir konumdadır. Değişime açık olan GAÜ, seçkin bir üniversite olma yolunda, sunduğu eğitimin kalitesinden ödün vermeden gelişmeye ve büyümeye devam edecektir.