Vizyon ve Değerler

 

Girne Amerikan Üniversitesi 1985 yılında kurulmuştur. Yedi öğrenci ile küçük bir başlangıç yapan üniversitesmiz, sadece 32 yıl sonra bugün 18,000`in üzerinde öğrencinin eğitim aldığı güçlü bir üniversite haline gelmiştir. Açıldığı günden bu yana GAÜ, Kuzey Amerika ve Avrupa’da bulunan üniversiteler ile işbirliği anlaşmaları imzalamıştır. GAÜ, YÖK (Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınan Kıbrıs’taki ilk üniversitelerden biridir. Bunu takiben üniversitemiz YÖDAK (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınmıştır. Bu gelişmeleri çok sayıda program, akreditasyon ve ulusrarası üyelik takip etmiştir.

Girne Amerikan Üniversitesi 1995 yılında uluslararası yüksek öğrenim sektöründe gelişmeye başlamıştır. Bu tarihten itibaren Hindistan, Kazakistan, Pakistan, Sri Lanka, Kırgızistan, Türkiye, Polonya, Rusya, Beyaz Rusya, ABD, Birleşik Krallıklar, Çek Cumhuriyeti ve Hong Kong’da eğitim ortaklıkları kurulmuştur. Bu ortaklıklar, öğrencilerimizin farklı kültürleri tanıma ve öğrenmelerine yardımcı olurken; kendilerini geliştirmelerine ve ufuklarını genişletmelerine imkan sağlamak için öğrenci değişim programlarını kapsamaktadır.

Kurucuların hedefi topluma bilgili, yetenekli, yaratıcı ve eğitimli bireyler kazandırmaktır. Üniversitemiz şu anda küresel dünyanın yükselen meslekleri Denizcilik, Havacılık, Sahne Sanatları, Hukuk, İleri Mühendislik Disiplinleri ve Güzel Sanatlar ile Mimarlık, İç Mimarlık, Uluslararası İşletme, Uluslararası İlişkiler, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik gibi, 6 Yüksek Okul, 10 fakülte, 2 enstitü ve 13 farklı Meslek Yüksek Okulunda , 66 lisans, 41 yüksek lisans ve 19 doktora programında eğitime devam ederken, 2012-2013 öğretim yılı itibariyle YÖK onayı ile Türkçe Hukuk, Çin Dili ve Edebiyatı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Sınıf Öğretmenliği, Sağlık Yönetimi, Ergoterapi, Enerji Sistemleri Mühendisliği , Ebelik, İnşaat Mühendisliği ve Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği bölümlerinde de eğitime başlamıştır. 2017-2018 Akademik yılında açılması planlanan yeni bölümler için hazırlıklar devam etmektedir.

32 yıllık tarihsel gelişimi boyunca GAÜ, teknoloji ve öğretim yöntemleri alanında meydana gelen en son gelişmelerin kullanımını etkin kılmaya çalışmıştır. Öğrenci sayısına göre en yüksek doktoralı akademisyen oranına sahip olmakla beraber öğrenci sayısına göre de en yüksek bilgisayar kapasitesine sahiptir. Eğitimde yeniliklerin öncüsü olan GAÜ, bünyesinde bulunan televizyonu (GAU TV) ve radyosu (GAU FM) ile öğrencilerimize derslerinde yardımcı olmak amacıyla seçilmiş olan dersleri ve seminerleri yayınlamaktadır.