GAÜ'nün Tarihçesi

 

Kıbrıs`ın ilk üniversitesi olan Girne Amerikan Üniversitesi 1985 yılından bu yana yenilikçi ve çağdaş yaklaşımı ile sürekli gelişmekte ve eğitim standartlarını yükseltmektedir. 18.000` i aşkın öğrencisi ile büyük GAU Ailesi, "WELCOME TO ONE, BE ONE " felsefesi ile öğrencilerini de GAU Ailesinden bir birey olarak görmektedir.

Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) başta olmak üzere, tüm dünyada tanınan GAU, 27 ayrı akreditasyona sahip olmakla, bulunduğu coğrafyanın "diploması en geçerli" üniversitesidir.

Uluslararası üyelik ve akreditasyonları olan bir diploma sahibi olmanın avantajlarını, tüm dünyada yaşayan GAU Öğrencileri, aynı zamanda GAÜ Paralel Eğitim Sistemi ile, Girne, Washington, Canterbury, Karpaz, İstanbul kampüslerimizde eğitimlerini sürdürebilmektedirler.

GAU, 1995 yılı itibarı ile Hindistan, Kazakistan, Pakistan, Sri Lanka, Kırgızistan, Türkiye, Polonya, Rusya, Beyaz Rusya, ABD, Birleşik Krallıklar, Çek Cumhuriyeti ve Hong Kong’da eğitim ortaklıkları kurmuştur. Bu ortaklıklar, öğrencilerin farklı kültürleri tanıma ve öğrenme deneyimleri kazanmalarına
imkan sağlamak için, öğrenci ve fakülte değişimlerini kapsamaktadır.

Kurucuların hedefi, topluma bilgili, yetenekli, yaratıcı ve eğitimli bireyler kazandırmaktır. GAU, İşletme ve Ekonomi, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık, İletişim, Beşeri Bilimler, Eğitim, Sağlık , Denizcilik ve Havacılık alanlarında uzman akademik kadrosu ile eğitim vermektedir.

30 yıla yakın tarihsel gelişimi boyunca GAÜ, teknoloji ve öğretim yöntemleri alanında meydana gelen son gelişmelerin kullanımını etkin kılmaya çalışmıştır. Öğrenci sayısına göre en yüksek doktoralı akademisyen oranına sahipken, aynı zamanda, öğrenci sayısına göre en yüksek bilgisayar kapasitesine sahiptir. 2008 den bu yana GAÜ kütüphanesi, dijital kütüphane kaynaklarının uygulanması olan kütüphane bilimi devriminde ön planda olmuştur. Şu anda bir çok sınıfta bütün derslerin Power Point sunumları ve MP4 versiyonları bulunmaktadır.

Tüm kampüs ve yurtlarda kablosuz internet bulunmaktadır. GAÜ Televizyonu ve Radyosu da öğrencilerin izlemesi için seçilmiş olan dersleri ve seminerleri yayınlamaktadır.

Gelecekteki 10 yılın programlarını şimdiden tasarlayan GAÜ, Akademik programların çoğaltılmasından, dünya kampüslerini arttırmaya kadar pek çok alanda gelişmelere imza atmayı hedeflemektedir.