GAÜ PROF. DR. MEHMET ÇAKICI’YI AĞIRLADI

Haberler

GAÜ'DEN

GAÜ PROF. DR. MEHMET ÇAKICI’YI AĞIRLADI


 

Girne Amerikan Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi depremin psikolojik etkileri üzerine Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Çakıcı ile söyleşi düzenledi.

GAÜ bünyesinde kurulan merkezlerden; Travma ve Afet Merkezi, Psikoloji Merkezi, Psikoloji Kulübü iş birliği ile düzenlenen Depremin Etkileri konulu söyleşi Uzman Psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Çakıcı ile gerçekleştirildi.

Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oya Ertuğruoğlu, Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Aysin Sinal, İletişim Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Neriman Saygılı başta olmak üzere çok akademisyen ve öğrenci katılım gösterdi.

Etkinlik öncesi Gaümedyaya açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, öğrencilerle bir araya gelmekten dolayı duyduğu mutluluğu paylaştı. Çakıcı, “GAÜ Deprem sonrası Ruhsal Travma ve Afet Merkezi’ni kurmuştuk. Üniversiteler içerisinde kurulan ilk merkezdi ve öğrencilerimizi bilgilendirmeye ufuklarını açmaya geldik” dedi.

 

SİNAL:“ÖĞRENCİLERİMİZİN BU EĞİTİMLERDEN YARARLANMASINI İSTİYORUZ”

Söyleşi öncesi Gaumedyaya açıklamalarda bulunan Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Aysin Sinal, etkinliğin özellikle psikoloji bölümü öğrencileri için önemine vurgu yaptı.  Sinal, “Çok değerli bir bilim insanından eğitim alacağız. Burada Mehmet Çakıcı’yı ağırlamak bizlere gurur veriyor. Umarım öğrencilerimizde bu eğitimlerden faydalanır” diye konuştu.

 

SOYER: “DAYANIŞMA İÇİNDE ACIMIZI HAFİFLETECEĞİZ”

Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Cansu Soyer ve Eğitim Fakültesi Öğr. Gör. Havva Çınar’da açıklamalarda bulundu.  Soyer, “ Halen daha etkilerini yaşadığımız bu zor günlerde okulumuzun düzenlediği bu etkinliklerle bir nebze dayanışma, iş birliği içinde bilgilenerek acımızı daha da hafifleteceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Çınar ise, “yaşadığımız felaketten sonra herkesin etkilendiğini açıkça görebiliyoruz. Bu bakımdan bu tarz psikolojik desteklerle nasıl çalışmalar yapılabilir, depreme maruz kalan kişilere nasıl yaklaşabiliriz bunları öğreneceğiz.  Psikolojik destek ve kişisel olarak kullandığımız dilin doğru olup olmadığına dair cevapları bulacağımıza inanıyorum” dedi.

 

“BU ETKİNLİK BİZLER İÇİNDE YARARLI OLACAK”

Girne Amerikan Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencileri Prof. Dr. Mehmet Çakıcı’nın etkinlikte konuşmacı olmasından dolayı heyecanlı olduklarını dile getirdi.  Psikoloji Bölümü Öğrencilerinden Makbule Altay, “Mehmet Hocamız çok değerli ve bilgili bir hocamız, heyecanlıyım. Bölümümüzle ilgili ve yaşanan depremin etkilerini yaşamaya devam ediyoruz bu nedenle bu etkinliğin bizler içinde yararlı olacağını düşünüyorum” dedi.