GAÜ’DEN ‘KÜRESEL SAĞLIK VE KÜLTÜR EKSENİNDE BİLİNÇLİ FARKINDALIK’ TEMASI İLE 2022-2023 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ

Haberler

GAÜ'DEN

GAÜ’DEN ‘KÜRESEL SAĞLIK VE KÜLTÜR EKSENİNDE BİLİNÇLİ FARKINDALIK’ TEMASI İLE 2022-2023 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ


Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), bu yıl akademik yıl açılışını yeni bir tema ve vizyonla gerçekleştiriyor. GAÜ, her yıl farklı bir konu ile topluma bilimsel ve sosyal katkı sağlamakta ve yön vermektedir. GAÜ’de bu yıl: ‘Küresel Sağlık ve Kültür Ekseninde Bilinçli Farkındalık’ teması seçildi. 

GAÜ 38. yılına girerken 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’ni, GAÜ Spectrum Uluslararası Kongre Merkezi’nde, 19 Ekim Çarşamba günü saat 10.00’da ‘Küresel Sağlık ve Kültür Ekseninde Bilinçli Farkındalık’ teması ile organize ediyor. Düzenlenecek olan tören ile ilgili GAÜ tarafından yapılan açıklamada, açılış konuşmasını Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Emin Çakmak’ın yapacağı belirtilirken şu ifadelere yer verildi;

“Bir bilim ve eğitim yuvası olarak GAÜ, 2022-2023 akademik yılında toplumsal sağlığı bütünsel olarak arzulanan boyutlara taşımak için çalışacaktır”

“Günümüz küresel sorunları, insanlığın başa çıkması gereken birçok sorumluluğu yansıtmaktadır. Bizler GAÜ Ailesi olarak, bu sorumluluğun üstesinden gelebilmenin yegâne yolunun, bilinçli farkındalık olduğuna inanmaktayız. Bilinçli farkındalık, tüm toplum bireylerinin öncelikle kendilerinin farkında olmaları; bununla birlikte dışsal obje, durum veya gerçeğin farkında oldukları bir içsel durumdur. Farklı bir deyişle, his, duygu, istem ve düşünce ile tanımlanan bir durumdur. Bireyler, bilinçli farkındalıkla ‘kendini aşma’ durumuna ulaşabilirler. Böylelikle bireysel boyutta bütünsel sağlık (fiziksel, ruhsal, sosyal, spirituel vs.) elde edilebilir ve korunabilir. Toplumsal boyutta bütünsel sağlık ise bireysel sağlıktan geçer. Toplumsal sağlığın önemli bir boyutu olan sosyal sağlık ise kültürel mirasın bilincinde olup korunması ile sağlanabilir. Bu bağlamda, bir bilim ve eğitim yuvası olarak GAÜ, 2022-2023 akademik yılında bilinçli farkındalıkları artırarak, kültürel mirası korumak ve toplumsal sağlığı bütünsel olarak arzulanan boyutlara taşımak için çalışacaktır.” 

Yapılan açıklamada ayrıca, üst düzey devlet ve hükümet yetkililerinin katılım göstermesi beklendiği ifade edilirken GAÜ 2022-2023 Akademik Yılı Açılışının, açılış dersi ile başlayacağı ve detaylı bilgi için 0392 650 20 00 (1165) numaralı telefona ulaşılabileceği kaydedildi.