HUKUK FAKÜLTESİ

DEKANIN MESAJI

Girne Amerikan Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nde 1985 yılında kurulmuştur. Hukuk Fakültesi ise, hukuk eğitimine ilginin yoğunlaşması üzerine sonradan kurulmuş, ilk mezunlarını 2015-2016 yıllarında vermiştir.

Günümüz dünyasında adaletsizliğin giderek artmasına karşın, hukuk fakültelerine olan ilginin de artması oldukça düşündürücüdür. Bu durumu kişisel olarak, adaletsizliğe karşı bir duruş olarak algılıyorum.

Hukukun nihai amacı olan adalet, yalnızca kitaplardan öğrenilecek bir kavram değildir. Adalet aynı zamanda içimizde, derinimizde hissedilen bir duygudur. Duygular öğrenilebilir, öğrenme bilmeye, bilme eyleme dönüşür, davranış olur. Böylece adaleti yalnızca anlamakla kalmaz, adil bir insan da oluruz. Adil insan, kendisini ve diğer insanları sever, kendisi kadar diğerleri içinde endişe ve sorumluluk duyar.

Girne Amerikan Üniversitesi Hukuk Fakültesi bu bağlamda; verdiği hukuk eğitimi ile kendisine, içinde yaşadığı topluma ve insanlığa faydalı bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Kadromuz Türkiye’nin önde gelen Hukuk Fakültelerinden lisans ve doktorası bulunan akademisyenlerden oluşmaktadır. Hukuk eğitimimiz yalnızca temel zorunlu derslerden değil, öğrencilerimizin ilgi duyduğu alanlarda bilgi edinmeleri için çok sayıda seçimlik derslerden de oluşmaktadır.

Girne Amerikan Üniversitesi, 1995 yılı itibarı ile Hindistan, Kazakistan, Pakistan, Sri Lanka, Kırgızistan, Türkiye, Polonya, Rusya, Beyaz Rusya, ABD, Birleşik Krallıklar, Çek Cumhuriyeti ve Hong Kong’da eğitim ortaklıkları kurmuştur. Bu ortaklıklar, öğrencilerin farklı kültürleri tanıma ve öğrenme deneyimleri kazanmalarına olanak sağlamak için, öğrenci ve fakülte değişimlerini kapsamaktadır. Üniversite öğrencilerden gelen talep doğrultusunda burada yaz ve kış okulları da açmaktadır. Üniversitede çok sayıda yabancı öğrenci ve öğretim üyesinin bulunması da öğrenciler için bir zenginlik oluşturmaktadır.

Hukuk Fakültemizde eğitimi İngilizce olan ayrı bir bölüm de bulunmaktadır, bu bölümle Türkçe hukuk bölümü arasında çift ana dal yapılması çalışmalarına başlanmıştır.