HUKUK FAKÜLTESİ

DEKANIN MESAJI

Sevgili Gençler,

Merhaba!

 

Hayatınızın en önemli kararlarından birini vermek üzeresiniz.Yüksek öğrenim, ideallerinizin, yeteneklerinizin ve özlemlerinizin sizi yönlendireceği hedeflere, yapacağınız bir tercihle ilk adımı atacağınız önemli bir basamaktır.

Hukuk eğitimi almaya mı karar verdiniz? Tebrikler.

Barış, huzur, refah ve güvenlik, toplumsal yaşamın hem varlık sebebi, hem amacıdır. Devlet, bu sebebin bir sonucu ise, hukuk güvenliği ve adalet de yöneldiği amaçtır. Çünkü bunlar olmadan bir toplumu ayakta tutabilmek mümkün değildir.

Bağımsız, tarafsız ve adil bir yargı eliyle gerçekleştirilen adalet, toplumsal birliğin, barışın ve güvenliğin temel şartıdır. Sizler demek ki, hukukun üstünlüğüne dayalı bir devletin yargı çarkını işletmeye talipsiniz.

Sizler demek ki, alacağınız hukuk bilgisi, kazanacağınız bilinç ve beceri ile, yaşamın her alanında hukukun üstünlüğü ilkesinin bekçisi olmaya, bu ilkeyi korumaya ve yaşatmaya talipsiniz.

“Hukuk herkese lâzımdır” sözü, “yurttaş olmak, hak, görev ve sorumluluklarını bilen bir insan olmaktır” sözünün özünü yansıtır. Sizler demek ki, yurttaşlık bilincinin temelinde hak ve adalet duygusunun yattığının da farkındasınız.

Peki sorun nedir? Nerede, hangi üniversitede hukuk eğitimi almak istediğiniz konusunda mı bir tereddüt yaşıyorsunuz?

Girne Amerikan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hukuk sistemine hukukçu yetiştiren, eğitim ciddiyeti, akademik kadro ve eğitim kalitesi yönlerinden kendini kanıtlamış bir eğitim kurumu.

Sizleri bu eğitim yuvasına davet ederken, yetiştirdiğimiz öğrencilerin girdikleri mesleki sınavlarda elde ettikleri üstün başarılardan vereceğimiz örnekler bizi gururlandırıyor. Her iki ülkenin hukuk sistemine, girdikleri sınavlarda gösterdikleri başarılarla hakim, savcı, avukat olarak yerleşmiş pek çok mezunumuz var.

Eğitim anlayışımızın ve uyguladığımız eğitim sisteminin katkısıyla, kazandırdığımız üstün niteliklerle, mezunlarımızın meslek yaşamlarında emsalleri arasında ön plana çıkacaklarına inancımız ve güvenimiz sonsuzdur.

Eğitim; bilgi, disiplin, ciddiyet, tecrübe, uzmanlık, iyi niyet, sevgi, “işine, kendine ve karşındakine saygı” gibi unsurların harmanlandığı zorlu ve fakat bir o kadar kutsal bir faaliyettir.

Eğitim; gönülden girerek beyne ulaşılan, sabırla ilerlenen uzun bir yoldur.

Eğitimle mal üretemezsiniz, bildiğiniz anlamda hizmet de üretemezsiniz. Eğitim insanla yapılan, insan için ve insana odaklı bir faaliyettir.

Eğitimde “insan” unsurunu, “müşteri - öğrenci” “satıcı-öğretmen” olarak tanımlamıyoruz. Buna bağlı olarak bizim eğitim faaliyetimizde “öğretmen-öğrenci ilişkisi”nin mottosu “müşteri memnuniyeti” olmayacaktır.

Ailelerinin bize emanet ettiği, yükseköğrenime ilk adımı atmış çocuklarımız!

İkinci meslek olarak veya hayal ettikleri kariyer olarak, olgun çağlarında hukuk eğitimi için bize gelmiş öğrencilerimiz!

Sizleri yoracağız. Memnuniyeti az bilgiye çok not vermek gibi, en kısa zamanda en kolay yoldan garantili diploma vaadinde bulunmak gibi yollarla değil; terleterek, hak edilmiş gerçek bir başarı için sizleri emek ve çaba sarf etmeye yönelterek, ama mutlaka sevdirerek sizlere kazandıracağımız hukuk bilgisi ve hukukçu kimliği ile sağlayacağız.

Dört yıllık eğitim sonunda ulaşacağınız diplomanın hayat yolunda ilerlerken sadece bir ruhsat ya da sadece bir anahtar olduğunu her zaman hatırlayın. Açacağınız kapıları, yürüyeceğiniz yolları belirlerken diplomanızı değil, akıl ve irfanınızı kullanacaksınız.

O yollarda karşılaşacağınız güçlükleri aşmakta ve başarılara ulaşmakta size diplomanız değil, diplomanızı almak için verdiğiniz emek sonucu kazandığınız bilgi, bilinç ve beceri rehberlik edecek.

Hukuk eğitiminin içine daldıkça bir şeyi farkedeceksiniz. Hukuk bilimi, zannedildiği gibi ezberleyerek edineceğiniz kuru bilgiler yığını değildir, sanatınızla icra edeceğiniz bir tekniktir.

Nota bilmek şarkı söylemek için yeterli değildir. Bir veya bir çok enstrümanı çok iyi çalmak da şarkı söylemek için yeterli değildir. Her güzel şarkı söyleyen de bu becerilere malik değildir.

Sanat dallarının hemen hepsinde, kendilerine özgü dar bir eylem alanı var iken, hukuk öyle bir sanattır ki; teknik bilgilerinizle, yeteneğinizi, hukuk bilgisine olan vukûfiyetinizi birlikte kullanarak “adalet”in kaynağına inecek ve bu hayat suyunu hiç kesilmemecesine toplum ırmağında akıtacaksınız.

Siz öğrencilerimizi, bu görevin bilinci ve bilgisi ile doyuracağız. Bu zor görevi yerine getirmek için ihtiyaç duyacağınız bilgiyi, kazanmanız gereken mantık ve muhakeme becerisini ve sahip olmanız gereken yüksek vicdan bilincini sizlere sunamazsak, gerçek bir hukuk eğitimi verememişiz demektir.

Bize geldiğinde duyguları, düşünceleri, rüyaları ve hülyaları birbirinden farklı, herbiri çok değerli ve kendine özel olan öğrencilerimizi ortak bir hedefte buluşturacağız: Hukukun güvencesi ve himayesinde mutlu, huzurlu ve adil bir toplumun adaletini korumak ve yaşatmak hedefinde.

 

Hoş geldiniz. Yolumuz açık olsun...

 

Prof. Dr. Meltem Dikmen CANİKLİOĞLU

Hukuk Fakültesi Dekanı