GAÜ Denizcilik Fakültesi Uluslararası Sularda

Haberler

GAÜ'DEN

GAÜ Denizcilik Fakültesi Uluslararası Sularda

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Yükseköğretimde 25. yılını kutladığı 2009-2010 akademik yılında Denizcilik ve Ulaştırma Fakültesi bünyesinde eğitim verdiği Denizcilik İşletmeciliği, Lojistik ve Güverte Kaptanlığı, Açık Deniz Kaptanlığı bölümü öğrenci ve akdemisyenleri 20 Temmuz Yat Rallisi programına katılıyor.

GAÜ Denizcilik ve Ulaştırma Fakültesi eğitim gemilerinden Atlantis yatı ile KKTC-Aydıncık-Alanya ve KKTC rotasında 20 Temmuz Yat Rallisine katılacak fakülte öğrenci ve akademisyenleri 20 Temmuz 2010 tarihinde Yavuz Çıkarma Plajında düzenlenecek Şafak Nöbeti ile Resmi Törenlere de katılacak. GAÜ heyetinde GAÜ TV ekibi de yer alacak.
“1974 Mutlu Barış Harekatının 36. Yılı Kutlu Olsun”

Konuyla ilgili GAÜ’den yapılan açıklamada 1974 Mutlu Barış Harekatının 36. yılı kutlanırken 2009-2010 akademik yılı içerisinde GAÜ Başkan Yardımcısı Olgun Üstün, Rektör Prof. Dr. Yıldırım Öner, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Kamil Sağ ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Celal Barla’nın katılımı ile imzalanan akademik işbirliği anlaşması ile “Öğretim Üyesi değişimi”, “Destek ve Program geliştirme projeleri” ve “Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO STCW kuralları doğrultusunda Zabitan Ehliyeti alınmasına destek sağlanması “ konularında varılan kararlar ile GAÜ Denizcilik fakültesinin dünya standartlarında eğitim verdiği hatırlatılarak öğrencilerin eğitimi için eğitim gemileri ve uluslararası sularda düzenlenen açık deniz yolculuklarının önemine dikkat çekildi.

20 Temmuz Yat Rallisinin manevi anlamının çok büyük olduğunun da belirtildiği açıklamada GAÜ Denizcilik Fakültesinin manvei anlamı büyük böylesi bir organizasyonda yer almasının önemine dikkat çekildi.
“Denizcilik Fakültesi Eğitim Limanı İnşaatına Başlanacak”

GAÜ Denizcilik ve Ulaştırma Fakültesinin yeni binaları ile birlikte eğitim limanının entegre bir tesis olarak inşaatına önümüzdeki akademik yıl içerisinde başlanacağının belirtildiği açıklamada özelde GAÜ öğrencilerinin hizmetine sunulacak ve Girne için önemli bir alt yapıyı da sağlayacak olan eğitim limanı ve marinanın öğrencilerin denizcilik eğitimini tüm yönleri ile almaları için amaçlandığını vurguladı.

5 metreden 30 metreye kadar çeşitli eğitim teknelerinin öğrencilerin teorik bilgilerini pratiğe indirgeyebilmeleri amacıyla kullanılacağının altının çizildiği açıklamada eğitim limanı ve marinasıyla birlikte tam donanımlı Denizcilik Fakültesinin KKTC’de ilk ve tek olacağını belirterek denizcilik eğitimi için alt yapının önemine dikkat çekti.

GAÜ Denizcilik Fakültesi ilk mezunlarının “3 Ada Tek Üniversite” vizyonu ile İngiltere ve Singapur’da açılan kampüslere ilk uzun açık deniz yolculuğunu da yapmalarının hedeflendiğinin belirtildiği açıklamada GAÜ’nün 25. yılında kıtalar ötesi bir dünya üniversitesi olduğu vurgulandı.