AKPINAR, 25 HAZİRAN DÜNYA DENİZCİLER GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Haberler

GAÜ'DEN

AKPINAR, 25 HAZİRAN DÜNYA DENİZCİLER GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI


Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, 25 haziran Dünya Denizciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Akpınar, yayımladığı mesajında şunları söyledi;

“Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu, dünya standartlarında, son teknoloji eğitim-uygulama alanları ve simulasyon merkezleri ile; 2007 yılı itibariyle, Dünya denizlerine donanımlı ve kalifiye Denizciler yetiştirmeye devam ediyor. 

Günümüzde, dünyada dış ticaretin %90’ı deniz yolu ile yapılmaktadır. Bu ticaretin yapılabilmesi için gemilerde ihtiyaç duyulan iş gücünü sağlamakta genelde biz üniversitelerin görevidir. GAÜ Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu olarak, dünya ekonomisine ve toplumların refahına eşsiz bir katkı sağladığımıza inanıyorum.

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO); deniz insanlarının ekonomiye katkısını dünya kamuoyuna sürekli anımsatmak için, 25 Haziran'ı “Dünya Denizciler Günü” olarak ilan etmiş ve 2010 yılından bu güne her yıl farklı bir tema ile kutlanmaktadır.

Denizciler, Kovid-19 salgını sürecinde de ön cephede, gıda, ilaç ve tıbbi malzeme gibi hayati malların akışını sürdürmede önemli bir rol oynamaktadırlar.  Pandemi süresince lojistik zincirin ana halkası olan denizciliğin sürdürülebilirliğini sağlayan Denizcilerimizin üstlenmiş oldukları misyon ve görevleri adına; IMO, Dünya Denizcilik Günü  2020 temasını "Denizciler Kilit Çalışanlardır” olarak belirledi.

Bu saygın ve iş gücü ihtiyacının her geçen gün arttığı ulvi mesleğin mensupları olan, başta GAÜ Denizcileri olmak üzere, tüm denizcilerin, “25 Haziran Dünya Denizciler Günü”nü en içten dileklerim ile kutluyorum.