GAÜ KKTC’NİN 36’INCI YAŞINI KUTLUYOR

Haberler

GAÜ'DEN

GAÜ KKTC’NİN 36’INCI YAŞINI KUTLUYOR

1983 Yılında Rauf Denktaş'ın Kurucu Cumhurbaşkanlığı ile İlan Edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, (Kktc) 36'ıncı Yaşını Kutluyor. 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 36'ncı kuruluş yıl dönümü Lefkoşa’da düzenlenen Cumhuriyet Bayramı Resmi Geçit Töreni ile başladı.Girne Amerikan Üniversitesi bünyesinde bulunan uluslararası öğrenciler düzenlenen resmi törene katıldı.

 

KKTC’nin 36. Kuruluş yıl dönümü başta İstanbul, İzmir, Mersin ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde düzenlenen törenlere, GAÜ temsilcileri katılım gösterdi.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 36. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen törende  KKTC İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar, Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle andığını belirterek, “Türk milletinin ebedi yol göstericisi Mustafa Kemal Atütürk ve onun yolundan ilerleyerek KKTC’yi bize armağan eden Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş olmak üzere tüm önderlerimizi, şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum.” ifadesini kullandı.

Taksim’deki anıtın önünde düzenlenen etkinliğin KKTC’ye verilen önemin güçlü bir göstergesi olduğunu söyleyen Çınar, “Milli mücadele ruhuyla Kıbrıs’ta ana vatan Türkiye ile omuz omuza verilen yaşam ve hürriyet mücadelesinin sonucunda kurulan KKTC’nin 36.yılını onurla kutluyoruz.” dedi.