CENKLER, “TÜRKİYE VE KIBRIS; DÜNYA ÜLKELERİ ARASINDA, EN ÇOK ŞEKER HASTASINA SAHİP OLAN ÜÇÜNCÜL ÜLKELER ARASINDA”

Haberler

GAÜ'DEN

CENKLER, “TÜRKİYE VE KIBRIS; DÜNYA ÜLKELERİ ARASINDA, EN ÇOK ŞEKER HASTASINA SAHİP OLAN ÜÇÜNCÜL ÜLKELER ARASINDA”

Girne Amerikan Üniversitesi  (GAÜ) bünyesinde dispanser hizmetleri veren “Smart Health Life Center” İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Cenkler, 14 Kasım Dünya Diyabet günü dolayısıyla açıklamada bulundu. 

Cenkler açıklamasında, günümüz de yaygın olarak görülen diyabet hastalığı için diyabetin tanımını yaparak;  “Diyabet bir metabolizma hastalığıdır. Kan şekerinin yükselmesine bağlı olarak oluşan birçok organ hastalığına bağlı bir hastalıktır’’ dedi. 

Hüseyin Cenkler, son derece yaygın olan diyabet hastalığının şu an da her 11 kişiden birinde görülmekte olduğunu ancak; yapılan araştırmalara ve gidişata bakıldığı zaman, 2030’dan itibaren her dört kişiden ikisinin diyabet hastalığını taşıyacağını öngördü. Cenkler, diyabet hastalığına yakalanmamak için yapılması gereken en önemli noktaların, kilo almamak, vücut kitle endeksini 25’in altında tutmak, her gün en az yarım saat fiziksel hareket yapmak ve sağlıklı beslenip şeker ve un ağırlıklı yiyeceklerden uzak durmak olduğunu vurguladı. 

Cenkler, şeker hastalığının bilinen en eski hastalıklardan biri olduğunu belirterek; bu hastalığın, tüm dünyada acil alarm veren bir hastalık olduğunu söyledi. Ayrıca, Türkiye ve Kıbrıs’ın; Dünya ülkeleri arasında, en çok şeker hastasına sahip olan üçüncül ülkeler arasında olduğunu ifade eden Cenkler, bu hastalığın kesinlikle ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğunu vurguladı.