DENİZCİLİK YÜKSEKOKULU

Haberler

GAÜ'DEN

GAÜ DENİZCİLİK YÜKSEKOKULUNA, TC DENİZCİLİK, ULAŞTIRMA VE HABERLEŞME BAKANLIĞINDAN TAM NOT

GAÜ DENİZCİLİK YÜKSEKOKULUNA, TC DENİZCİLİK, ULAŞTIRMA VE HABERLEŞME BAKANLIĞINDAN TAM NOT

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerinin gerçekleştirmiş olduğu denetimin ardından tam not alarak, kalitesini bir kez daha ortaya koydu.


Konuyla iligli açıklamada bulunan GAÜ Güverte Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Eşref Bodur, TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri tarafından, GAÜ Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu’nun; Uluslararası Denizcilik Örgütü çerçevesinde, uluslararası standartlara uygunluğunun denetlendiğini ve tam not aldığını belirtti. Bakanlık yetkililerinin GAÜ bünyesinde bulunan uygulama alanlarına hayran kaldıklarını ifade eden Bodur, Akademiyenler olarak iddalı olduklarını ve en iyi denizcilik eğitimi veren kurum olma yolunda emin adımlar ile ilerlediklerini söyledi.


Bodur ayrıca, üniversitelerin denizcilik eğitimi verebilmeleri için bu denetimden geçmek zorunda olduğunu belirterek, bu doğrultuda geçer nottan öte; adada ki en iyi denizcilik eğitim alanlarına sahip olduklarını ve Tğrkiye’de ki üniversiteler arasında da ilk sıralarda yer aldıklarını söyledi.


Bodur, Denetleme yapılan alanalar içerisinde bulunan; Denizcilik Yangınla Mücadele, Gemiyi Terk Prosedürleri, Gemiyi Bağlama Operasyonları gibi alanların aktif bir şekilde kullanıldığını ve düzenli olarak öğrencilere uygulama yaptırıldığını vurguladı. Ayrıca, bünyelerinde bulunan Gemi Simülasyon Merkezi’nin, deniz ortamını 1’e 1 şekilde yansıtacak teknolojik alt yapı ile hazırlanmış olduğunu ifade eden Bodur, öğrencilerin, gemiler ile iletişim kurma noktasından, yük kontrollerine kadar herşeyi gerçeği ile aynı şekilde deneyimleyerek uygulama ve öğrenme şanslarının olduğunu vurguladı. Bodur, bu sayede, öğrencilerin denize çıkmadan herşeyi tecrübeleyerek öğrendiklerini ve denize çıktıkları anda ise, donanımlı ve tecrübeli olarak mesleklerine çok kısa sürede adapte olabildiklerini söyledi.