GAÜ AKADEMİSYENİ DOÇ. DR. SARI’NIN İLK TÜRK SİBER GÜVENLİK DUVARI PROJESİ “SEDDÜLBAHİR”E ...

Tarih: 16/12/2018

Girne Amerikan Üniversitesi(GAÜ) İşletme Fakültesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arif SARI’nın, “Turkish National Cyber-Firewall to Mitigate Countrywide Cyber-Attacks” isimli çalışması, Hollanda merkezli Elsevier yayınevi tarafından Computers&Electrical Engineering dergisinde yayınlandı.
İlk ulusal siber güvenlik duvarı olma niteliği taşıyan “Seddülbahir” isimli projenin tanıtımını 2016 yılında gerçekleştirdiklerini belirten Doç. Dr. Arif Sarı, geliştirilme aşamalarında Yapay Zeka algoritmalarını kullandıklarını belirterek, yaptıkları çalışmadan elde ettikleri sonuçlar doğrultusunda, “Seddülbahir”’in 66 farklı şebeke servisinden 21 farklı saldırı türüne karşı başarılı olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Yapılan çalışmada, “Seddülbahir”in saldırılara karşı %97.99 oranında başarılı bir şekilde tespit ederek engellemek için kural oluşturduğu belirten Sarı, çalışmasının içerisinde 14-24 Aralık 2015 tarihinde Türkiye e-devlet altyapısı, DNS sunucuları ve bankalarına yapılan volumetrik (DDoS) siber saldırının detaylı analizi, ekonomik boyutu (İstanbul borsası ve BIST100 etkisi) ve algı yönetimi boyutu gibi birçok farklı konuya değindiğini belirtti. 
“Seddülbahir”’e ait Yapay Zeka Motorunun başarısının uluslararası arenada bağımsız bir şekilde kabul gördüğünü ekleyen Doç. Dr. SARI, “Seddülbahir”’in yapay zeka motorunun kurulumu ve geliştirilmesi bağlamında yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak daha detaylı bilgileri yakında paylaşacaklarını açıkladı. 
GAU American College GAU Research Marine GAU SEM GAU Marine GAU INTEB


İletişim