GAÜ'DE "MEVLANA'YI ANMA GECESİ"

Haberler

GAÜ'DEN

GAÜ'DE "MEVLANA'YI ANMA GECESİ"

- Girne Amerikan Üniversitesi Sufi Akademisi, İlk Büyük Sosyal Etkinliğini Gerçekleştirdi.

İslam dünyasında olduğu kadar tüm dünyada da geniş kitlelerce tanınan şiirleri, fikirleri ve tasavvuf öğretileri ile uluslararası kültür mirası içinde önemli bir yer edinen;  Sufi Mutasavvıf  Hz. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî`nin 745`inci ölüm yıldönümü nedeniyle ülkemizdeki ilk etkinlik gerçekleştirildi.

Mevlana`nın vefat ettiği aralık ayındaki (17 Aralık 1273) düğün gecesi anlamına gelen ve sevgilisi olan "Rabb`ine kavuşma günü"  veya Şeb-i Arûs olarak anılan vuslat etkinliklerden biri de  Girne Amerikan Üniversitesi`nde (GAÜ) düzenlendi.

GAÜ Sufi Akademisi Başkanı Hakan Mengüç`ün sunduğu, Uluslararası Spectrum Kongre Merkezi`nde "Mevlana`yı Anma Gecesi" adıyla, önceki akşam gerçekleştirilen;  Devlet ve akademik protokolün yanı sıra, kalabalık bir topluluğa sergilenen etkinlik, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı`nın Himayeleri`nde izleyici önüne çıktı.

Etkinliğe; Rahatsızlığı nedeniyle katılamayıp, GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar`a iletmiş olduğu yazılı mesaj aracılığıyla, iyi dileklerini ileten KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı; Anma gecesinin, ülkemizde düzenlenmiş olmasından duyduğu memnuniyeti de paylaştı.

AKPINAR; " HUZUR YOLCULUĞUMUZ; SUFİ AKADEMİ`MİZ İLE GÜÇLENİYOR"

Anma programı başlamadan önce, kısa bir konuşma yapan GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar; Üniversite bünyesinde yaşam değerlerine çok büyük katkısı olacağına inandığı Sufi Akademisi`nin kuruluşunun, bir çok ilki barındıracağını vurgularken; Akademinin, "Bir kum tanesinin hafifliğiyle, içsel yolculuğumuzun huzur ve mutlulukla devam edebilmesine yönelik" bir girişim olduğunu hatırlattı. Akpınar; " Kendi derinliğinde kaybolduğumuz Mevlana Hazretleri`nin zaman yolculuğunda, derinlik olarak nitelendirdiğim açlık ile, sema arasındaki huzur ve güzelliği bu gece de duyumsayacağız." şeklinde konuştu.

Sufist Hakan Mengüç ve Arkadaşları`nca; Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî`ninyaşam öyküsü ile eserlerinin tiyatral bir yorumla sunulduğu gecede, semazenlerin katılımı da büyük beğeni topladı. Anma gecesi, şiirler, koro halinde ve solo seslendirilen ilahiler eşliğinde tamamlandı.

Girne Amerikan Üniversitesi`nce; Dün akşam gerçekleştirilen "Mevlana`yı Anma Gecesi"nin yapılan tv kaydının, bu akşam BRT Televizyonu tarafından yayınlanacağı da öğrenildi.