GAÜ Sahne Sanatları Fakültesine 50 Öğrenci Kabul Edilecek

Haberler

GAÜ'DEN

GAÜ Sahne Sanatları Fakültesine 50 Öğrenci Kabul Edilecek

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) yükseköğretim’de 25. yılında “Şimdi Dans Zamanı” sloganı ile eğitime başladığı Sahne Sanatları Fakültesi dans bölümüne 50 öğrencinin kabul edileceğini açıkladı.

GAÜ’den konuyla ilgili yapılan açıklamada Sahne Sanatları akademik birimlerinin YÖK ve YÖDAk’tan kontenjan aldığı ifade edilerek kayıtların devam ettiği belirtildi. Yükseköğretim’de 25. yılını kutlayan Girne Amerikan Üniversitesi’nin (GAÜ) 2009-2010 akademik yılı içerisinde eğitim ile sanatın hizmetine sunduğu Sahne Sanatları Fakültesi “Başarı Ödülleri” kategorisinde En İyi Fakülte Ödülünü kazandığının da hatırlatıldığı açıklamada GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Karmi Kampüs batı kısmında akademik yıl başında inşaatı tamamlanarak eğitim vermeye başlayan fakülte binası bünyesinde 3000m2’lik alan içerisinde 1000m2’lik kapalı dans stüdyoları, her mevsime uygun ileri teknoloji iklimlendirme sistemleri, özel taban kaplamaları yanında multi-vizyon görsel ve işitsel teknolojik altyapısı ile modern fakülte binasının Kıbrıs’ta tek olduğu vurgulandı.

GAÜ Sahne Sanatları Fakültesi Dans Akademisi kadrosunda dünyaca ünlü Türk ve Rus sanatçılar ile akademisyenler bulunduğunun da belirtildiği açıklamada Türkiye Dans Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Fonksiyonel Dans Kuramı yaratıcısı Galip Emre, Oleg Manukovich, Liliya Biroğul, Alexandra Simakova ile Suzan Erkan gibi isimlerin yanında Rusya ve Avrupa’da çeşitli opera ve bale gösterilerinde başrol oynamış sanatçıların da GAÜ Sahne Sanatları Fakültesi Dans Akademisi kadrosunda eğitim verdiğinin altı çizildi.

Sahne Sanatları dans bölümü eğitim programlarından iki yılda mezun olan öğrencilerin “Profesyonel Danscı” ünvanı ile profesyonel dans okullarında Dans Grubu Üyesi veya Solist, Yönetmen Sanatçı, Koreograf, Vücut Hareket Uzmanı, Dans Teorileri, Dans Araştırmaları, Performan Çalışmaları, ve Dans Kritikleri alanlarında Yenilikçi Araştırmacı , Sanat organizasyon ve kurumlarda Danışman Yönetici olarak kariyerlerine başlayacakları ifade edilirken dans eğitiminin 4 yılını tamamlayan öğrencilerin ise Profosyonel Dans Eğitmeni” ünvanı ile Dans ve Sanat Yönetmeni, İlkokul, ortaokul, ve liselerde dans eğitmeni, Dans ve Sanat Danışmanı, Dans Eğitimi ve Dans Çalışmaları alanlarında “Yenilkçi Araştırmacı” olarak kariyerlerine adım atacakları vurgulandı.