25.Yılında 109 Üniversite ile Eğitim İşbirliği

Haberler

GAÜ'DEN

25.Yılında 109 Üniversite ile Eğitim İşbirliği

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) 25. yılını kutladığı 2009-2010 akademik yılı içerisinde düzenlediği çalıştay, konferans, bilimsel çalışma ve imzaladığı akademik işbirliği anlaşmaları ile yükseköğretim’de 25 yıllık bilimsel bilgi birikimini dünya üniversiteleri ile paylaşmaya devam ediyor.

“3 Ada Tek Üniversite” vizyonu ile Karmi Kampüs ve İngiltere Canterbury Kampüs ardından Asya Pasifik Yerleşkesi Singapur Kampüsü eğitime açmaya hazırlanan GAÜ, 25 yıllık yükseköğretim yolculuğunda 109 üniversite ile akademik işbirliği ve bilimsel bilgi paylaşımı, akademisyen ve öğrenci öğrenci değişim programları, ortak müfredat oluşturulması yanında ortak bilimsel proje ve bilgi üretip yayma amaçları doğrultusunda bilimde ortaklık ve paylaşım anlaşmlarına imza attı.
ABD’den Çin’e 109 Üniversite İle Akademik İşbirliği Sürüyor

Türkiye’nin saygın üniversiteleri Ankara, Beykent, Hacettepe, İstanbul, İTÜ ve Piri Reis Üniversiteleri yanında ABD, Rusya, İngiltere, Hollanda, Polonya, İran, Kazakistan, Kırgızıstan, Azerbeycan. Tataristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Beyaz Rusya, Sri Lanka, Nijerya, Ukrayna, Çin, Hong Kong, Bangladeş, Hindistan, Kore, İsviçre ve Tayland’da eğitim veren 109 dünya üniversitesi ve yükseköğrenim enstitüsü ile akademik işbirliği anlaşmaları imzalayan GAÜ, 25 yıllık bilimsel bilgi birikimi ve tecrübesini dünya üniversiteleri ile paylaşırken çeşitli bilimsel alanlarda ülkelerinde otorite olan kurumlarla da ortak projelere imza atıyor. KKTC ve Türkiye Yükseköğretimi İçin Büyük Atılım

Girne Amerikan Üniversitesi Başkanlık Ofisinden konuyla ilgili yapılan açıklamada Kurucu Rektör ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar tarafından 25 yıl önce başlatılan sürecin devam ettiği ve 109 üniversite ile Küresel Akademik İşbirliği anlaşmalarının imzalandığına vurgu yapılırken “3 Ada Tek Üniversite” vizyonu ile GAÜ’nün dünya yükseköğretimine yön veren otoritesinin global hareketin dışında yüksek öğretimde evrensel değerlerin oluşması adına önemli bir süreci başlattığının altı çizildi.

Yükseköğretim’de evrensel hareket bilinci ve değerlerin oluşmasının önemine dikkat çekildiği açıklamada imzalana akademik işbirliği anlaşmalarının ülke ve Türkiye yükseköğretimi ve üniversitelerine de önemli açılım olanakları yarattığı beliritldi.

GAÜ öğrencilerinin 109 üniversite ile imzalanan akademik işbirliği anlaşmalarının imkanlarından yararlandığının da hatırlatıldığı açıklamada “3 Ada Tek Üniversite” vizyonu ile GAÜ öğrencilerinin eğitimlerini KKTC, İngiltere veya Singapur Kampüslerinde dönemler içerisinde tamamlayabildikleri ifade edilirken GAÜ’nün 25. yılında ortaya koyduğu vizyon ve çalışmalar ile özelde KKTC genelde Türk yükseköğretim sistemlerinin tüm dünyaca tanındığı vurgulandı.