GAÜ 14 MART TIP BAYRAMINI KUTLADI

Haberler

GAÜ'DEN

GAÜ 14 MART TIP BAYRAMINI KUTLADI

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) 14 Mart Tıp Bayramı ve Beyaz Önlük Giyme Töreni’ni gerçekleştirdi. 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Çağımızın hastalığı Alzheimer konusu ele alındı.

Düzenlenen etkinliğe Cumhurbaşkanı Vekili, KKTC Cumhuriyet Meclis Başkanı Zorlu Töre, YÖDAK Üyesi, Prof. Dr. Ali Ünyayar Cengiz Topel Hastanesi Başhekimi Zafer Hıdıroğlu,  Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastane Başhekim Yardımcısı Ve Patoloji Uzmanı Sonuç Büyük, Alzheimer Derneği Kurucu Üyesi Ve Başkanı İzlem Sönmez, Alzheimer Derneği Denetleme Kurulu Üyesi Pınar Gelener Arsal, Mersin Alzheimer Derneği Başkanı, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Aynur Özge, GAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tülin Bodamyalı, GAÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Oya Ertuğruloğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Barlas Aytaçoğlu başta olmak üzere GAÜ idari ve akademik kadrosu, öğretim görevlileri ve öğrenciler katılım gösterdi.

AYTAÇOĞLU, “KAHRAMAN HEKİMLERİN MESLEKTAŞLARI OLMAK GURUR VERİCİ”

Etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından GAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Barlas Aytaçoğlu’nun konuşmasıyla başladı.   14 Mart Tıp Bayramı’nın anlam ve önemine dair açıklamalarda bulunan Aytaçoğlu, “Kahraman hekimlerin meslektaşları olmak biz hekimler için gurur verici bir tablodur” dedi.

TÖRE, “TIP HER MESLEKTEN KUTSAL BİR YERE SAHİP”

Cumhurbaşkanı Vekili, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ise her mesleğin kutsal olduğunu ancak sağlık çalışanlarının hümanist bir düşünce ile hareket ederek yaptığı fedakârlıkların altını çizen Töre, “Tıbbiyeliler İstiklal Savaşı’nın neredeyse başlangıcını yapacak kadar İstanbul’da, İngilizlere karşı bir ayaklanma şeklinde toplantı yaptılar. Tıbbiyeli olmak yalnızca insan sağlığı için değil ayrıca İstiklal içinde yaşamak, bağımsızlık duygusunu da yaşatmak önemlidir. Yeri geldiğinde İstiklal aşısını mensup olduğunuz millete vermekte önemlidir” dedi.

Alzheimer Derneği Kurucu Üyesi Ve Başkanı İzlem Sönmez, ülkede son üç yılda yapılan demans verileri ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. DSÖ verilerini de paylaşan Sönmez, Alzheimer’ın ölüm nedenleri arasında 5’nci sırada yer aldığına dikkat çekerek, dünyada 55 milyon Alzheimer Hastası olduğunu vurguladı ve 2050 yılı itibari ile bu rakamın 110 milyonlara yükseliceğinin ön görüldüğünü dile getirdi.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Aynur Özge ise Alzheimer

Tedavisinde güncel yaklaşımlar başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. Özge, 65 yaş üstü her on kişiden birinin Alzheimer hastası olabileceğinin altını çizerek Türkiye’de bir milyonun üzerinde kayıtlı Alzheimer hastası olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Uzman Dr. Hüseyin Cenklere hizmette 50’nci yıl plaket ve çiçeği takdim edildi.

Katılımlarından dolayı Cumhurbaşkanı Vekili, KKTC Cumhuriyet Meclis Başkanı Zorlu Töre’ye plaket ve çiçek takdimi gerçekleştirildi.  Ardından GAÜ Tıp Fakültesi akademisyenleri, Cumhurbaşkanı Vekili, KKTC Cumhuriyet Meclis Başkanı Zorlu Töre ile birlikte beyaz önlüklerini giyerek sahnede hatır fotoğrafı çekildi.