“ENSTİTÜ PROJELERİMİZ DEVAM EDİYOR”

Haberler

GAÜ'DEN

“ENSTİTÜ PROJELERİMİZ DEVAM EDİYOR”

66 ülke 3 bin öğrenci yüksek lisans ve doktora programlarından yararlanıyor

Girne Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Lisansüstü Eğitim Araştırma Enstitü Koordinatörü Doç Dr. Serdar Yurtsever, GAUMEDİA’da Özlem Demircioğlu’nun sorularını yanıtladı.

Lisansüstü Eğitim Araştırma Enstitüsü hakkından bilgilendirmelerde bulunan Yurtsever, 66 farklı ülkeden 3 bine yakın öğrencinin yüksek lisans ve doktora programlarından yararlandığını kaydetti.

69 YÜKSEK LİSANS 19 DOKTORA PROGRAMI İLE EĞİTİM ÖĞRETİM FAALİYETLERİ DEVAM ETMEKTE 

Yurtsever, “GAÜ Lisansüstü Eğitim Araştırma Enstitü bünyesinde İşletme, Ekonomi, Beşeri Bilimler, Turizm, Hukuk, Mühendislik, Spor Bilimleri, Sağlık bilimleri başta olmak üzere 11 fakülte bünyesinde 41 anabilim dalında 69’u yükseklisans,19’u doktora programı olmak üzere 88 programda eğitim öğretim faaliyetleri devam etmektedir” diyerek 35 yüksek lisans programı ve 8 doktora programının ise yök onayı mevcut olduğunun altını çizdi ve bir doktora ve 4 yüksek lisans programının ise  onay aşamasında olduğunu belirtti.

Öğrencilerin çoğunlukla İşletme, Uluslararası İlişkiler, İletişim ve Medya konularına ilgi gösterdiğini dile getiren Yurtsever, öğrencilerin lisans diplomaları farklı bir alanda olsa bile yüksek lisans ve doktora programlarında istedikleri bölüme kayıt olabileceklerini belirterek detaylı bilgilerin https://www.gau.edu.tr/ web sitesinden alınabileceğini kaydetti.

GAÜ AKADEMİK KADROLARA CİDDİ KATKILAR SAĞLIYOR

Yüksek lisans ve doktora programları hakkında detaylı bilgilerde paylaşan Yurtsever, yüksek lisansta tezli ve tezsiz olmak üzere iki farklı program bulunduğunu, tezsiz yüksek lisansta iki dönem içerisinde bir yıl içinde tamamlama imkanın mevcut olduğunu belirtti.  Doktorada ise öğrencinin 21 kredi tamamlaması ve seminer dersi ile iki aşamadan oluşan yeterlilik sınavına hazırlandıktan sonra 4 dönem devam eden tez aşaması olduğunu kaydeden Yurtsever, GAÜ’nün hem üniversite bünyesinde hem de yurtiçi ve yurtdışında bulunan birçok üniversiteye akademik kadrolar yetiştirilmesinde ciddi katkıları olduğunu vurguladı.

GAÜ Lisansüstü Eğitim Araştırma Enstitü Kurulu’nda bugüne değin eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerinin derinlik ve kalitesinin arttırılması yönünde azami gayret gösterdiğini ve bu doğrultuda oluşturulan plan ve projelerin hayata geçirilmesini sağladığını aktaran Yurtsever, enstitü çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek doktora ve yüksek lisans çerçevesinde üretilen tezlerin YÖK’ün tez merkezi modülünden yola çıkarak üniversite bünyesinde bir web sitesi hayata geçirmeyi hedeflediklerini belirterek çeşitli projelerin devam ettiğini kaydetti.