DR. EMİNE GÜLLÜELLİ, “LÖSEMİDE KEMOTERAPİ BAŞARISI YÜZDE 90’LARDA”

Haberler

GAÜ'DEN

DR. EMİNE GÜLLÜELLİ, “LÖSEMİDE KEMOTERAPİ BAŞARISI YÜZDE 90’LARDA”


 

GAU Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Yüksekokulu Akademisyeni ve Ebelik Bölüm Başkanı Uzman Doktor Emine Güllüelli 2-8 Kasım Lösemili çocuklar haftasına dikkat çekerek löseminin nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aktardı. 

Girne Amerikan Üniversitesi (GAU) Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Yüksekokulu Akademisyeni ve Ebelik Bölüm Başkanı Uzman Doktor Emine Güllüelli, löseminin bir kan hastalığı olduğunu ve löseminin en çok 2- 6 yaş aralığında görüldüğünü belirtti.

 

Güllüelli, “Lösemi bir kan hastalığıdır. Kemik iliğinde kök hücrelerinin anormal hücreye dönüşmesiyle olur. Enfeksiyon alınan ilaçlar genetik yatkınlık beslenme bozukluğu ve bazı kimyasal maddeler neden olabilir.  En çok 2 yaş arasında görünen bir hastalıktır” dedi.  Güllüelli, löseminin belirtilerini ise şöyle sıraladı; “Solukluk, halsizlik, iştahsızlık, tekrarlayan nedensiz ateş, deride morarma, lenf bezlerinde büyüme, eklem ve kemik ağrıları, karaciğer ve dalak büyümesi”

Kanser yapan gıdalarda başta olmak üzere radyasyon yayan aletler(cep telefonu ve uzun süre TV izlenmesi) bazı virüsler aşırı psikolojik sorunlar, şok depresyonların lösemiye neden olabileceğini aktaran Güllüelli tedavisinin kişiden kişiye göre değiştiğini ancak ortalama olarak kişilerin 3 yıl süreyle kemoterapi aldığını belirtti. Kemoterapi başarısının günümüzde yüzde 90’lara ulaştığını da vurguladı.  Kemoterapiden netice alınamaması halinde kemik iliği transplantasyonu yapıldığını belirtti. Güllüelli, “Sağlıklı kişilerden kök hücre alıp hasta kişiye sağlam kök hücrelerini transplante ederek yenilenmesini sağlıyor ve tedaviye alıyoruz” dedi.

 

Güllüelli kanser yapan başlıca gıdaları şu şekilde sıraladı;

  • Gazlı içecekler
  • Şekerli kimyasal katkılı tüm ürünler
  • İşlenmiş gıdalar
  • Fast food gıdalar
  • Sigara

 

Şekerli ve unlu gıdaların fazla alımı, düzensiz uyku, gereksiz ilaç alımının da hastalığı tetikleyebileceğini aktaran Güllüelli, gereksiz vitamin, ilaç, antibiyotik alımı yapılmaması gerektiğini belirterek,  “Çocuk yeterli besleniyor ve büyüyorsa vitamine ihtiyacı yoktur.  Düzenli takvimine uygun aşılarını olmalılar.   İlk  6 ay sadece anne sütü 6 ay sonrası karma gıdalarla birlikte iki yaşına kadar anne sütü beslenmenin olmazsa olmazıdır” dedi.

 

Ailelerin ve çocukların hastalık sürecinde yıprandıklarına da dikkat çeken Güllüelli, bağışlarla ailelere destek sunabilecekleri birçok derneğin olduğuna, çocukların yalnız bırakılmaması gerektiğine vurgu yaptı.