GAÜ KURUCU REKTÖRÜ AKPINAR'DAN, TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMI DOLAYISIYLA KUTLAMA MESAJI

Haberler

GAÜ'DEN

GAÜ KURUCU REKTÖRÜ AKPINAR'DAN, TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMI DOLAYISIYLA KUTLAMA MESAJI


 

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, Kıbrıs’ın Fethi’nin 449’uncu, Türk Mukavamet Teşkilatı’nın 62’inci ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 44’üncü kuruluş yıldönümleri dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

 

Akpınar, yayımlamış olduğu yazılı mesajda şu ifadeleri kullandı;

“Köklerimizin Ada’mızda; Atalarımızın mukaddes kanları ile sulanarak toprağa salındığı 449 yıl öncesini, bugün minnet ve şükran ile yad’ediyoruz. Varlığımızı; Yurdumuz Kıbrıs’ta temin eden şehit ve gazilerimiz ile, son yüzyılda; Kıbrıs Türk Toplumu’nun varoluş mücadelesinde, şeref ve gurur ile, canları pahasına her safhada mücadele vererek savunan kahramanlarımızın aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum.

 

Şahsım ve kurumlarımız adına; “Mübarek bayram gününe denk gelen Kıbrıs’ın Fethi’nin 449’uncu yıldönümünde; Geçtiğimiz yüzyılda ulusların direniş ve bağımsızlık şecereleri arasında 'ne mutlu ki' en müstesna kahramanlık örneklerinden birinin adını koyan; Türk Mukavamet Teşkilatı’nın 62’inci ve onun devamı Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 44’üncü kuruluş yıldönümlerini de en kalbi duygularımız ile kutluyoruz. 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı'mızda; Tüm dünyada yaşanan küresel salgının hayatları tehdit ettiği bu dönemde bile, haksız ambargoların üzerimizde halen hüküm sürmesi ise acıdır, ders niteliğindedir. Tarih bize, her zamanki gibi yine atalarımızın öğütlerini hatırlatmakta, ve kökleri sarsılmaz ulusumuzun değerlerine sımsıkı sarılmamızı bir kez daha anlatmaktadır.  Artık, evrensel haklar ve gereklilikler konusunda ısrarla ve kasıtlı sürdürülen   gayri-insani yaklaşımlar daha da kabul edilemezdir. 

 

Sonuna kadar hakkımız olan ve kuşaktan kuşağa onurla bugünlere getirdiğimiz; varlığımızı temin eden tüm değerlerin aydınlığında, Kıbrıs adına; onurlu ve kalıcı bir çözümün mümkün olabilmesi temennisini yineliyor. Her ne olursa olsun; Bundan önce olduğu gibi, 'Köklerimizin Gücü'nün Kıbrıs Türkü’nü sonsuza kadar himaye edeceğine yönelik inancımızı koruyoruz. Toplumsal Direniş Bayramı'mız hayırlara vesile olsun, daim olsun."