DOÇ. DR. BOZDAĞLAR, ‘MEZUN OLAN HER ÖĞRENCİMİZ ALDIĞI EĞİTİM İLE, SEKTÖRE BİR PROFESYONEL OLARAK ADIM ATIYOR”

Haberler

GAÜ'DEN

DOÇ. DR. BOZDAĞLAR, ‘MEZUN OLAN HER ÖĞRENCİMİZ ALDIĞI EĞİTİM İLE, SEKTÖRE BİR PROFESYONEL OLARAK ADIM ATIYOR”

(GAÜ) Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Bozdağlar,  Turizm ve Gastronomi  eğitim ve çalışma alanları hakkında, üniversite adaylarına yönelik bilgilendirmede bulundu. 

Doç. Dr. Bozdağlar, üniversitenin teorik bilgileri ve pratiği bir araya getirmesinin ayrıcalığından bahsederek, GAÜ Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu bünyesinde ki bölümlerin İngilizce olmasının önemi ve mezun olan öğrencilerin yalnızca Türkiye ve Kıbrıs sınırları ile kalmayıp, dünyanın birçok yerinde mesleklerini yapabilme şanslarının olduğunu belirtti.

Bozdağlar açıklamasının devamında ise şunlara değindi; 

Bozdağlar: “Kültürleri Tanımanın En Iyi Yolu Mutfaktan Geçer”

“GAÜ Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu 2 bölümden oluşmaktadır. Bunlardan birisi, Turizm ve Otelcilik bölümüdür. Bu program 2 yıllık, 4 yıllık, master ve doktorası olan bir programdır. Eğitim dili tamamen ingilizcedir. Diğer bir bölümümüz olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü. Bu bölüm ise 2 ayrı alandan oluşmaktadır. Bir tanesi 4 yıllık eğitim dili ingilizce olan programımız ve  yeni açtığımız Aşçılık bölümü ve bu bölümümüz ise 2 yıllık sektörel bazda iş gücü sağlayan Türkçe bir bölümümüzdür. Eğitim dilinin tamamen ingilizce olduğu bölümlerimiz bizi diğer üniversitelerden ayıran bir özelliğimizdir. Bu ayrıcalığımız öğrencilerimize; KKTC ya da Türkiye dışında dünyanın birçok farklı noktasında çalışma olanağı sağlıyor. Vizyon ve misyon anlamında daha çok gelişmesini sağlıyor. Üniversitemizin bir diğer önemli özelliği ise, uluslararası bir okul olmasından ve öğrenciler kendi aralarında iletişim kurarken de İngilizce konuşup bunu daha da geliştirebiliyor olmalarıdır. Bir sınıfta 20 farklı ülkeden öğrencinin bir arada bulunduğu bir atmosfer var. Bu Gastronomi bölüm için de büyük bir ayrıcalık. Çünkü kültürleri tanımanın en iyi yolu mutfaktan geçer.” 

Bozdağlar; “Kibris’ın Otelcilikte Oldukça Önemli ve İleri Bir Noktada Olması, Öğrencilerimiz İçin Çok Büyük Bir Avantajdır.”

“Öğrencilerimizin pratiği en güzel şekilde yapabilmeleri için üniversitemizin sahip olduğu Le Chateau Lambousa  ve Celebrity Hotel’de 90 günlük stajları vardır. Öğrencilerimizi staj süreci boyunca gözlemliyor ve hangi alana uzmanlaşmaları gerektiğini onlara iletiyoruz. Bu da öğrecileri doğru yönlendirmemize yardımcı oluyor. Okulumuzun bulunduğu Girne bölgesi kültürel ve tarihi olarak çok zengin ve tam analmıyla bir öğrenci şehri. Otelcilik anlamında ise oldukça ileri bir noktada. Öğrencilerimiz iyi rakamlara iyi noktalarda iş bulabiliyorlar.”

Bozdağlar, GAÜ’yü tüm aday öğrencilere tavsiye ettiğini belirtirken, üniversitenin sahip olduğu üst düzey akademik kadronun önemini ve parlak geçmişinin tüm öğrencileri aydınlatıp onlara güzel bir eğitim sunmak için ideal bir ortam olduğunu ifade etti. Bozdağlar ayrıca, GAÜ olarak Turizm bölümleri alanında en önemli artılarının, bünyelerinde bulunan Le Chateau Lambousa  ve Celebrity Hotel olduğunun altını çizerek, mezun olan her öğrencinin, sektöre bir profesyonel olarak adım attığını vurguladı.