GAÜ DENİZCİLİK’TEN, 1 TEMMUZ KABOTAJ VE DENİZCİLİK BAYRAMI MESAJI

Haberler

GAÜ'DEN

GAÜ DENİZCİLİK’TEN, 1 TEMMUZ KABOTAJ VE DENİZCİLİK BAYRAMI MESAJI


Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Denizcilik ve Ulaştırma Yüksek Okulu Müdürü Uzakyol Kaptanı Dr. Bayram Ali Tavlayan, 1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramı’nın 94.yılı ile ilgili mesaj yayımladı.

Tavlayan,  tüm denizcilik öğrencileri ve denizcilere seslenerek, Kabotaj ve Denizcilik Bayramının 94. Yılını kutlamanın gururu ve mutluluğu içerisinde olduklarını ifade etti.

Tavlayan mesajının devamında;

“Cumhuriyet aydınlanmasının bir ürünü olan Kabotaj Kanunu, Kurtuluş Savaşı’nın denizlerdeki devamı ve Mavi Vatanın öneminin tüm dünyaya ilan edilmesidir. Bu kanun, denizlere yönelik farkındalığın artmasına ve denizlerde yatan milli menfaatlerimizin değerinin anlaşılmasına olanak sağlamıştır. 

2019 yılında dünya deniz ticaret filosu yaklaşık 1,97 milyar DWT’ye, dünya deniz ticaret hacmi ise 11 milyar tona ulaşmıştır. Üç tarafı denizlerle kaplı, genç ve dinamik bir ülke olarak Türkiye’nin bu büyüklükten daha fazla pay alması ve ilk 10 ülke arasında yer alması temel hedefimiz olmalıdır ki ülkemiz 180 binden fazla deniz insanı ile bunu başarabilecek güçtedir. 

Son zamanlarda başta Doğu Akdeniz olmak üzere çevre denizlerimizde önemli gelişmelere tanık olmaktayız.  Bugün her zamankinden daha fazla Mavi Vatanımızdaki hak ve menfaatlerimize sahip çıkmalıyız. Gerek taşımacılık ve deniz ticareti, gerekse deniz alanları ve deniz altındaki canlı ve cansız kaynaklarımızdan elde edilecek her türlü kazanımı gelecek nesillere bırakmak zorunda olduğumuz bilinciyle hareket etmeliyiz. Bu bilinçle yıllar öncesinde, 1960’lı yıllarda, denizlerimize yönelik farkındalığın artması için “Mavi Anadolu” tanımlamasıyla güzel Anadolu’muzun devamı niteliğindeki denizlerimize dikkatleri çeken Azra Erhat’a ve “Mavi Vatan” için emek veren tüm denizcilere teşekkürü borç biliriz. 

Kuşaktan kuşağa geçmiş ada kültürüyle, denizcilik gelenekleriyle, çağdaş eğitim yuvası GAÜ Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu olarak dünya denizlerindeki gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Mavi Vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizin korunması hususunda emin adımlarla ilerliyoruz. Mezunlarımızın bu yolda dünya denizlerinde olması bize sonsuz gurur veriyor.   

1 Temmuz 2020 Kabotaj ve Denizcilik Bayramımız kutlu olsun. Hep Beraber Viya Böyle.”