AKPINAR: ‘ÇOCUKLARA ODAKLI BİR DÜNYA, BARIŞ VE REFAHIN EVRENSEL HALİDİR’

Haberler

GAÜ'DEN

AKPINAR: ‘ÇOCUKLARA ODAKLI BİR DÜNYA, BARIŞ VE REFAHIN EVRENSEL HALİDİR’


Akpınar ; ‘Onlar bizim geleceğimiz. Bizler de, gelecektik bir zamanlar. Bugün, bir kez daha geleceğimiz olan çocuklarımız ile geleceği kucaklıyoruz.’

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü ve aynı zamanda Kıbrıs Çocuk Vakfı Başkanlığı’nı Serhat Akpınar;  '1 Haziran Dünya Çocuklar Günü' dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, "Gezegenimizde; savaşlar, çocuk işçiliği, yoksulluk gibi yakıcı gerçekler ile herşeye karşın yüzleşmek ve en değerli varlıklarımız çocuğa her seferinde yeniden   odaklanmak, insanlığın en rafine halidir. Çocuklara odaklı bir Dünya, barış ve refahın evrensel halidir." olduğunu belirtti.

1925 Yılında, çocukların sorunlarına yönelik olarak kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla yapılan uluslararası bir konferanstan sonra, bir fikir olarak doğarak yaygınlaşan "Dünya Çocuk Günü" kutlamalarına GAÜ Okullar Grubu'nun  da içten katılımına mesajında vurgu yapan   Akpınar, "Çocuklarımız herşeyimizdir, herşeyimiz de çocuklarımızındır. Ülkemiz çocuklarının eğitimi ve refahına yönelik misyonumuz bellidir. Bu, aynı zamanda bizim için;   gezegenimizde insanlığın temsil edildiği bu toprak  parçasında da,  köklerimiz   ile geleceğimiz arasındaki kadim misyona verdiğimiz büyük önemi de anlatmaktadır. Ancak, yine ifade etmeliyim ki, kendi çocuklarımızın tek başına refahı bizim misyonumuzu tanımlamaz. Bugün için, ülkemiz ile birlikte  3 Kıtada dünya çocuklarının, gençlerinin eğitimi ve refahı için bize düşeni yapmaya çalışıyoruz, çalışacağız" ifadelerine de yer verdi.

Kıbrıs Çocuk Vakfı Başkanı, GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, “1 Haziran Dünya Çocuk Günü” nedeniyle yayınladığı kutlama mesajının son bölümünde; “Onlar bizim geleceğimiz. Bizler de, gelecektik bir zamanlar. Bugün, bir kez daha geleceğimiz olan çocuklarımız ile geleceği kucaklıyoruz.” şeklinde seslendi.