DOĞUMDAN ÖLÜME KADAR HER BİREY BİR ENGELLİ ADAYIDIR

Tarih: 11/02/2019

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Eğitim fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yılmaz Avcu, görme engelli tanımı hakkında açıklamada bulundu.

Avcu açıklamasında, görme engelinin doğuştan yada bazı istenmedik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek engelilik durumu olduğunu belirterek, konu hakkında açıklamada bulundu.

Açıklamanın devamı şu şekilde;

Görme engelli kimdir - Kim değildir?

Öncelikle hepimizin şunu bilmesi lazım ki, görme engelli kişiler, acınacak ve çaresiz insanlar değildir. Ayrıca görme engelli kişiler, diğer insanlardan çok farklı ya da olağanüstü yetenekleri olan ve başkalarının duyamadığı sesleri duyabilen hatta mucizevî bir insanoğlu da değildir. Görme engelli kişiler, toplumumuzda var olan herkesin sahip olduğu olumlu ve olumsuz özelliklerin hepsini taşıyabilen kişilerdir. Görme engelli kişiler arasında da başarılı olan, başarısız olan, bencil olan veya toplumun çıkarlarını düşünen insanlar bulunabilmektedir. Kısacası görme engelli bireyler de herkes gibi bir insan evladıdır.  Görme engelli kişiler farklı yazı sistemi olan ‘’Braille’’ alfabesi dediğimiz kabartma yazı sistemini kullanarak okuma-yazma gerçekleştirmektedirler. Ayrıca görme engelli bireyler, görme engelli olmayan bireylerin yararlanmış olduğu müfredat eğitiminden farklı metotlarla aynı bilgileri ve aynı eğitimi alır. Herkesin gidebileceği okullara, aynı işyerlerine, aynı caddelere, aynı eğlence yerlerine gidebilirler. Özetle görme engelli olmak diğer insanlardan farklı bir kişiliğe sahip olmak demek değildir.

Görme engelli olmak önemli bir sorun mudur?

Görme engelli bir kişinin yaşamış olduğu en büyük sorun aslında görme engelli oluşu değildir. Bulunduğumuz toplumun görme engelliler ile ilgili ön yargılarıdır. Görme engelli bir bireye sağlanan olanak ve imkânların yetersizliği ayrıca fırsat eşitsizliği diyebiliriz. Eğer görme engelli kişilere de her alanda gereken fırsat ve gerekli olan imkânlar sağlanırsa var olan görme sorunu bu kişi için sıradan bir fiziksel sorun düzeyinde olacaktır. Bu aslında tüm yetersizlik grubundan etkilenmiş kişiler için geçerli. Genel olarak görme engelli bireyler ele alındığında ulaşmak istedikleri başlıca hedefleri vardır. Buda herkesle eşit hak ve olanaklara sahip olmak ayrıca en önemlisi özgür olabilecekleri koşullara sahip olmak istemeleridir.

Görme engelli bir bireye, görmemesinin yaratmış olduğu başarısızlık yüzünden gösterilen tepkiler ne kadar yanlış ise bir takım başarının da sağlanması için görmenin gerekli olduğu ileri sürmek de o kadar yanlıştır. Bundan dolayı da var olan farklı toplumların tutumları görme engelli kişilerin başarı ve başarısızlığı önemli ölçüde belirlemektedir. Bu toplumlardan bir tanesi de bizim içinde bulunduğumuz ve var olduğumuz toplum olarak bakabiliriz.

 

Görme engelli kişilerin kullandığı özel araç gereçler nelerdir?

Görme engelli kişilerin kullanmış olduğu araç gereçler oldukça çeşitlilik göstermektedir. Bu araç gereçler gelişen teknoloji ile her geçen gün yenilenmekte ve bazen şekil değiştirmektedir. Fakat görme engelli kişilerin en temel ve ilk olarak tanıştıkları araç gereçler olarak; Braille tablet, Braille daktilo (elektronik ve manüel) , Braille Küp taş, ve Baston olarak adlandırabiliriz.

Görme engelli kişilere nasıl davranmalıyız?

Görme engelli bir kişiye yardımcı olmak istiyorsak şu unsurlara dikkat etmemiz gerekir.

  • Siz görme engelli kişinin koluna değil, görme engelli sizin kolunuza girmelidir. Böylece görme engelli birey kaldırım ve merdiven kenarını önceden anlayabilir.
  • Merdiven inerken tırabzandan yararlanması için yol gösterici olabilirsiniz.
  • Görme engelli kişiye, kaldırım iniş ve çıkışlarında sürekli sözlü uyarılara gerek yoktur. O sizi yarım adım geriden izlediği için biraz yavaşlamanız yeterlidir.
  • Ona ismiyle hitap ediniz. Aksi halde kiminle konuştuğunuzu anlayamayabilir.
  • Konuşurken görmek veya kör gibi kelimeleri kullanmaktan çekinmeyin ve yanından ayrılacağınız zaman sözlü olarak bildiriniz.
  • Eğer size yol veya yön sorarsa, sözcüklerle kesin ve anlaşılır biçimde izah ediniz.
  • Görme engelli bir kişinin bulunduğu ortamda kapıları yarı açık bırakmayınız.
  • Yemekte et varsa, kesmekte yardım isteyip istemediğini sorabilirsiniz.
  • Size misafir olarak gelen görme engelli bir kişiye tuvaletin, gardırobun, pencerenin, prizin ve elektrik düğmesinin yerini gösteriniz vb…

Bunun gibi birçok önemli unsur ve daha fazlası görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştırabilir. Hayatımızda görme engelli bir kişi ile karşılaşmamış ya da diyalog kurmamış olabilir fakat bunun olmayacağını hiç birimiz bilemeyiz. Unutmayalım ki, toplum içinde bu bireyleri fark etmemiz ve saygı göstermemiz onların hayatını kolaylaştırıp topluma adapte olmasını sağlayacaktır. Yine unutmamalıyız ki, doğumdan ölüme kadar her birey bir engelli adayıdır…

 

 
Akreditasyonlar


İletişim