DOÇ. DR. DAVUT; " EĞİTİMİN YANINDA, DESTEKLEYİCİ YAŞAM KOŞULLARI GEREKLİLİĞİNİN ...

Tarih: 14/08/2018

-GAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Davut, Türkiye`deki ziyaret ve temaslarına devam ediyor.

-Davut, kurulması planlanan yerleşke için Susurluk Belediye Başkanı Hüseyin Hızlıoğlu ile biraraya geldi.

Girne Amerikan Üniversitesi tanıtım uzmanları, temsilcileri ve yönetim kadrosu ile sonuna yaklaşılan üniversite tercih dönemi çalışmalarına Türkiye`de devam ediyor. Bu kapsamda; GAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Sualp Davut, Susurluk Belediyesi`ne bir ziyarette bulunarak, Başkan Hüseyin Hızlıoğlu ile ilçede kurulması planlanan yerleşke için görüşmede bulundu.

GAÜ Rektörlüğü`nden verilen bilgiye göre; Doç. Dr Sualp Davut beraberindeki GAÜ Bölge Temsilcisi Hayri Eröz ile birlikte geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği ziyarette, yerleşke projesi hakkında gelinen son durum üzerinde Belediye Başkanı Hızlıoğlu ile görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Doç. Dr. Davut, "Üniversitemiz farklılıklar sunan bir üniversite ve bu farklılıklarını öğrencileriyle paylaşan bir üniversitedir. 3 ayrı kıtada 7 kampüsümüz var. Ama, tek üniversiteyiz. Yani; GAÜ`nün kardeş kampüsleri bulunmaktadır. İngiltere`nin Canterbury Kenti`nde, Türkiye`de İstanbul`da, Hong Kong`da, Moldova`da ve Sri Lanka`daki kampüslerimizde bizi tercih eden öğrencilerimiz, bu kampüslerden de faydalanabiliyorlar. Aynı bursla, diğer kampüslerimizde eğitim alabiliyor. Biz, bu eğitimi daha ulaşılabilir kılıyoruz. Sadece yabancı dil değil, bir yere gittiğinizde oranın kültürünü öğrenip, kendinize değerler katıyorsunuz. Susurluk ta, bizim için yeni ve önemli bir değer olacaktır." şeklinde konuştu.

 

BAŞKAN HIZLIOĞLU; "CUMHURBAŞKANIMIZIN ONAYINI BEKLİYORUZ"

 

Susurluk Belediye Başkanı Hüseyin Hızlıoğlu, GAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Sualp Davut ile daha önce ön çalışmaları başlatılmış proje ile ilgili olarak yaptıkları görüşmeden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, " İlçemizde kurulması planlanan üniversite ve yerleşke ile ilgili olarak görüşme yaptığımız misafirlerimiz; `Cumhurbaşkanlığı Onayı` aşamasında olan karar için sabırsızlıkla beklediklerini ifade ettiler. Ancak; Ülkemizin yurt içinde ve yurt dışındaki yoğun gündemi  ve özellikle geçtiğimiz aylarda gerçekleşen, cumhurbaşkanlığı ile milletvekilliği genel seçimlerinin öncelikleri nedeniyle, üniversite yetkililerinin sunduğu dosyanın halen araştırma aşamasında olduğunu, verilecek onay ile birlikte, zamanlamasının birlikte koordine edilmesi ile kurulum aşamasına geçeceklerini de dile getirdiler. Yani; şu aşamada, Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı beklenmektedir." dedi.

 

 " ANA KAMPÜSÜMÜZÜN, GİRNE`DE OLMASI AYRICALIKTIR."

 

Öte yandan; Bolu Merkezli internet haberciliği yapan bir platforma verdiği röportajda,  GAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Sualp Davut; GAÜ Merkez Kampüsü`nün; Kıbrıs`ın `en güzel kenti` olan Girne`de olmasının bir ayrıcalık olduğunu vurguladı. Davut`un öne çıkardığı ayrıntılar, röportajın bir bölümünü şöyle oluşturdu; "Ana kampüsümüzün Girne`de olması ayrıcalıktır. Girne, doğal, sosyal yaşam, ve güvenlik olarak Kıbrıs`ın incisidir. Artık; günümüzde eğitim, tek başına yeterli değildir, eğitim ile destekleyici sosyal bir yaşamın birlikte olması çok önemlidir. Bunun için; Türk öğrencilerimiz için ayrı, yabancı öğrencilerimiz için ayrı bir etkinlik birimimiz vardır. Biz; her yıl, binin üzerinde etkinlik gerçekleştiriyoruz. Sosyal yönü ve bilinci güçlü bireyler yetiştirmeye çalışıyoruz. Burslarımız da diğer üniversitelere göre; ayrıcalık sunmaktadır. Türkiye`den gelen öğrencilerimizin, bölüm seçerken aldıkları burslar vardır. Sonra da,  kazanabilecekleri burslar vardır. Kampüs alanımızın içinde veya dışında,  GAÜ`ye ait olan birimlerde çalışıp, `work team` bursları alıp, burslarını yüzde yüze tamamlama şansları vardır. Bu, yasal bir çalışmadır. Bunun dışında,  sporcu burslarımız vardır. Eğer öğrenci,  spor takımlarımızdan birinde aktif olarak yer alıyorsa, bu burslardan faydalanabiliyor. Akademik başarı burslarımız vardır, ÖSYM Bursları`nın üzerine eklenebiliyor. Bizim verdiğimiz burs;  öğrenciye verilen bir eğitim bursudur. Akademik başarısından bağımsız olarak, 7 yıl boyunca sürecek bir kesintisiz burstur." dedi.
Akreditasyonlar


İletişim