ADAMIZI YÜKSEK ÖĞRETİMDE DÜNYANIN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GETİRMELİYİZ

Tarih: 07/06/2018

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, ABD’de düzenlenen NAFSA 2018 Eğitim Fuarı’nın ardından, KKTC Yükseköğretimi ve Eğitim adası olma noktasında önemli açıklamalarda bulundu.

Akpınar açıklamasında, bugün dünya devleri ile yarışır durumda olduklarını belirterek, KKTC Devleti, Hükümeti, Meclisi, Başbakanlık, Bakanlar Kurulu, Dışişleri Baknalığı, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖDAK ve tüm resmi, özel kurum ve örgütlerin yanında, en önemlisi halk olarak farkında olunması gerektiğini vurguladı. Akpınar açıklamasının devamında,

“GAÜ, KKTC ‘de ilk kurulan ve Üniversite Sektörününün oluşumunu başlatan bir kurum. KKTC’yi bir eğitim adası; bir araştırma adasına dönüştüren üniversitelerimizin, kuruluş amaçları sadece kendi gençlerimize Yüksek Öğretim fırsatı yaratmak olmamıştır. Başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere, Dünyanın neredeyse 150 ülke öğrencisine bu fırsatı vermektedir. Denetim ve Akreditasyon kontrolleri altında Üniversitelerimize açmak istedikleri Bölüm ve Fakültelerin izinleri koşulsuz verilmeli; ancak denetlenmelidir. Ülke Tanıtımına vermiş olduğumuz destek tüm sektörlerden çok daha üst durumdadır. Uluslararası tanıtım faaliyetlerimize turizm de olduğu gibi, Milli Eğitim Bakanlığımız nezdinde de bütçe ve kaynak oluşumu ile destek verilmelidir. Katılmış olduğumuz son Uluslararası tanıtım programında Ülke olarak olmasak da; GAÜ ve KAÜ olarak vardık. Belli Uluslararası Tanıtım süreçlerine TC Büyükelçiliğinin destek veriyor olması oldukça manidar ve çok büyük bir anlam ve önem taşımaktadır. Temennim Tanıtım Program ve desteğinin süratle Devletimizin en üst düzeyinde ele alınmasındadır.”

Akpınar: “Ülkemizin Geleceğinin En Temel Asli Gücü, Üniversitelerimizdir”

“Geçtiğimiz hafta ABD’de Dünyanın Yüksek Öğretim Uluslararası Tanıtım Atağında bulunduk. Orda Türkiye’de vardı, YÖK’te vardı. Türkiye Cumhuriyeti Üniversiteleri, Yüksek Öğretim Kurumları; YÖK ile tanıtım atağında TC’yi Yüksek Öğretimde Çekim Merkezi haline getirme uğraşı içindeler. Çok güzel bir birliktelik vardı, hatta Türk Kahvesi ikramından da yararlandık. YÖDAK ve Milli Eğitim Bakanlığımıza özellikle sesleniyorum. İçimizde konuşmaya değil; Dünya ile konuşmaya, entegre olmaya ihtiyacımız var. Adamızı Yüksek Öğretimde Dünyanın Çekim Merkezi haline getirmeliyiz. Onlarca Üniversite izni verme yanlışı ile yarın çok ciddi sorunlar yaşıyor olabileceğimiz unutulmamalı. Ülke Olarak Gururla Güçlü bir Yüksek Öğretim Sektörüne sahip olmak istiyorsak, artık mevcut üniversiteleri güçlendirme üzerine yoğunlaşmalıyız. Ülkemizin geleceğinin en temel asli gücü, üniversitelerimizdir.”
Akreditasyonlar


İletişim