AVCI: “VERDİĞİMİZ DİPLOMALAR AVRUPA BİRLİĞİ KRİTERLERİNDE”

Haberler

GAÜ'DEN

AVCI: “VERDİĞİMİZ DİPLOMALAR AVRUPA BİRLİĞİ KRİTERLERİNDE”

AVCI: “VERDİĞİMİZ DİPLOMALAR AVRUPA BİRLİĞİ KRİTERLERİNDE”

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Hemşirelik Yüksekokulu Müdürü Doç. Doç. Dr. Mehmet Zeki Avcı, sağlık sektöründe ki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Girne Amerikan Üniversitesi’nde hemşire  ve ebe adaylarına verilen sağlık eğitimlerinden bahseden Avcı: “Üniversiteden sonra öğrencilerimizin genel kültür ve dünya görüşü bağlamında da geliştirmeye çalışıyoruz. Sadece hemşirelik dersleri vererek öğrencilerinizi geliştiremezsiniz bir dünya görüşleri de olmalı. İnsan sevgisi,doğa sevgisi gibi özellikleri de aşılamamız lazım.’’dedi.

Avcı, “Girne Amerikan  Üniversitesi 3-4 yıl önce Avrupa Birliği Hemşirelik Programı’nı müfredatına dahil  etti.Yani Girne Amerikan Üniversitesi’nden alınan diplomanın içeriğine baktığınızda, Avrupa Birliğinde verilen derslerin aynısını veriyor. Verdiğimiz diplomalar Avrupa Birliği kriterlerine uyuyor. Sadece hemşirelerimiz için değil; ebelerimiz için de yenilikler yaptık. Daha iyi eğitim verebilmek için hemşirelik ve ebelik derslerini ayırarak, daha kaliteli ders alalarını sağladık. Dersler dışında labaratuarları da daha verimli olabilecek şekilde yeniledik ve yeni bir bina inşa edildi. Bu bina çerisinde amfilerimiz. 5 adet labaratuar odamız var. Bu labarotuarlarda aynı saate ders verilirken öğenci sayısına göre öğretmen sayısını da arttırdık. Öğrencilerin pratiklerini geliştirmek amacıyla aynı labaratuarda bölümlere ayrıldı. Bunun yanında ebeler ve hemşirelerimiz Sağlık Bakanlığı’yla yaptığımız antlaşmalarla sağlık bakanlığındaki hastanelerle öğretmenlerimiz gözetiminde gittikleri bölümün sorumlu hemşirelerin talimatlarıyla hastanın bakımına katkı yaparlar. Orada hastane ortamı görüp pratiklerini arttırırlar.” dedi.