GAÜ’DEN 18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ VE ŞEHİTLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Haberler

GAÜ'DEN

GAÜ’DEN 18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ VE ŞEHİTLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

 

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Uluslararası Milenyum Senato Kongre Merkezi’nde 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle, Eğitim Fakültesi tarafından organize edilen etkinlik gerçekleşti.

GAÜ Eğitim Fakültesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümünde, düzenledikleri tören ile Çanakkale Şehitlerini andı.

Milenyum Senato Kongre Merkezi’nde düzenlenen tören, ilk olarak Şehitler için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törenin açılış konuşmasını, GAÜ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bayram Küçükoğlu gerçekleştirirken, Küçükoğlu, “Çanakkale Zaferi’nin 104. yılını büyük bir gurur ve övünçle idrak ederken aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Ne mutlu bizlere ki dünya tarihinde eşsiz bir yenginin mirasçılarıyız’’ ifadelerini kullandı.

Yrd. Doç. Dr. Bayram Küçükoğlu askerlerin günümüzde halen daha birilerine sıfat olarak taşındığını vurgulayarak; ‘‘Mehmet Çavuş Çanakkale Kara Muharebelerinin kamuoyuna adı açıklanan ilk kahramanıdır. Türk askeri bu olaydan sonra Mehmet ve Mehmetçik diye anılacaktır’’ şeklinde konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Bayram Küçükoğlu son olarak; ‘‘ Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinin manevi kaynağını oluşturan bizlere zor zamanlarımızda umut ve enerji veren bu destansı zaferin yaratıcıları Çanakkale Muharebelerinin kahramanları başta olmak üzere bütün şehitlerimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bütün kahraman komutanları, Yahya Çavuş’u, Mehmet Çavuş’u, Seyit Onbaşı’yı ve onların nezninde kahraman Mehmetçiği rahmet, minnet ve saygı ile anıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Anma töreni Eğitim Fakütesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bayram Küçükoğlu’nun hazırlamış olduğu ‘’Minnettarız’’ adlı kısa film gösterimi ve Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencileri Ezgi Eker ve Furkan Deliktaş’ın Mehmet Akif Ersoy’un ‘‘Çanakkale Şehitlerine’’ isimli şiiri okumaları, İlayda Özcan’ın da Çanakkale Türküsü’nü seslendirmesi ve Müzik Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ashmet Sönmezler’in önderliğinde bölüm öğrencileri ile seslendirdikleri şarkılar ile sona erdi.