EĞİTİM FAKÜLTESİ

Haberler

GAÜ'DEN

GAÜ: “HABERLER KASITLI”

GAÜ: “HABERLER KASITLI”

Konuyla ilgili GAÜ’den yapılan açıklama şu şekilde:


 


"GAÜ bazı özel kurumlar gibi devlet tarafından beslenmemiş ve KKTC’nin ilk üniversitesi olarak hiçbir devlet desteği almadan, yatırım katkısı sağlanmadan bugünlere kendi öz kaynakları ile gelmiş durumdadır. Hem kendi gelişimi ve hem KKTC’nin bir yüksek öğretim ülkesi olarak şekillenmesi ve ilerlemesinde büyük bir başarı hikayesini gerçekleştirmiştir. Bugün dünyadan 110 farklı ülkeden öğrenci barındıran bu gelişmekte olan yapının yıpratılması tüm KKTC’ye zarar verecek niteliktedir. Girne Amerikan Üniversitesi olarak her zaman bir üniversitenin daha ötesinde ve yatırım yaparken ekonomik parametrelerin ötesine geçerek sosyal sorumluluk misyonuyla ve devletimize ve halkımıza sahip çıkacak şekilde kararlar almakta ve ilerlemekteyiz. 
Karpaz’da Yaşam Kampüsümüz ve Bal Ormanları projemizin bölgeye ciddi yatırım anlamında ilk ve tek örnek olurken, Lefkoşa Surlariçindeki yaşam kalitesinin ve çevrenin iyileştirilmesi hususunda Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ve ilgili yatırımları ilgi anlamında terk edilmiş bölgeye yeniden ilgi yaratmaktadır. Bunlarla beraber başta Girne ve tüm KKTC’nin sağlık hizmetlerinde ciddi gelişim sağlayacak ve birçok alanda sağlık turizminin startı niteliğinde olacak Hastane ve diğer hizmet binaları kompleksi projemize hız kesmeden devam etmekteyiz. Bu dönemde özellikle yatırımlar öncesi söz verilen banka yatırım kredisinin gecikmesi ve veya geciktirilmesi süresince GAÜ yatırımlarına başta GAÜ Üniversite hastanesi olmak üzere devam etmektedir. 


 Yatırımların yavaşlatılması sorunsal süreci ortadan kaldıracaktır


 


Programlanan ve bütçelenen yatırımların yavaşlatılması tabiki olası oluşacak sorunsal süreci ortadan kaldıracaktır. KKTC nin geleceğine yön veren yatırımların sadece Ekonomik değerlerle ölçülmesinin yanlış olduğunun altını çizerek, ülkemizin geleceğine her düzeyde yatırım yapmaya devam edeceğimizin bilgisini vererek, KKTC’deki yatırımlarımız ile dikkatleri üzerimize çekmekte olduğumuzu, GAÜ’nün başarıları ile yön verdiği sürecin desteklenmesi ve sahip çıkılmasını beklediğimizi ancak ne yazıkki, kıskanılmakta olduğumuzu ve hedef alınan bazı özel ve tüzel kişiliklerle durdurulmaya, yavaşlatılmaya çalışıldığımızı bildirmek isteriz. Şu çok net bilinmelidirki GAÜ nün Tarihi Başarı Öyküsünün arkasında bugün Bini aşmış çalışanı ve iştirakleri vardır . Çözüm Ortakları vardır . Bugün hedef alınan GAÜ değil sadece, görev üstlenmiş olan akademik ve idari personelimizin aileleri de, binlerce Mezunumuz ve on binlerce öğrencimiz, okullar gurubumuz ve varoluş değerlerimiz de hedef alınmaktadır. Girne Amerikan Üniversitesinin bu zikr edilmiş misyon ve temellere dayalı, geniş kapsamlı yatırımlarının devam etmekte olması, bazı ödemelerde gecikme yarattığını ancak bunun dönemsel ve kısa süreli olduğunu ve bu sıkıntının kısa sürede çözüleceğini ifade etmek isteriz. 


 Medya üzerinden yıpratmaya çalışıyorlar


 


Yerli yatırım olarak bu denli geniş sosyal projelerle ilerlerken, GAÜ’nün büyümesinden rahatsızlık duyan bazı kesimlerin kasıtlı iddialarına maruz kaldıklarının kaydedildiği açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Maaşların bir kısmı ve bir kısım personel özellikle yaz dönemlerinde ve veya yoğun yatırım dönemlerinde isteğe bağlı bankaya bağlanmaları en fazla 3-4 aylık bir dönemi kapsamaktadır. Bu süreçte çalışan GAÜ Aile üyeleri mağdur edilmemiş ve tüm banka faizleri dahil sürecin bitiminde GAÜ tarafından ödemeler geçmişte yapılmış olduğu gibi yapılmaktadır. Tüm bu süreçleri yönetirken birileri SSK dahil son 1 ile 2 yıl arasındaki borçlarımızı bu şekilde medyaya taşıyarak üniversiteyi ve bizleri yıpratmaya çalışıyor olmaları hem düşündürücü hem de gelinen çaresizliğin son adımlarıdır . 


 “Satın almayı başardıkları kişilerle süreci yönetiyorlar” 


 Sözde kurum , özel ve tüzel kişiler, spekülatif haberler yaparak içimizde satın almayı başardığı kişilerle süreci yönetmeye çalışıyor. Sürekli çağrı ve davet Mail`leri ile GAÜ’nün yöneticileri ve kadroları hedef alınıyor. Finans Dünyasında Spekülatif haberler yayarak taraf olmayan kurum ve kuruluşların içlerine soru işareti yerleştiriliyor. Bazı gazeteciler yaratılan spekülasyonlar içerisinde hiç karşı bilgi almadan duygusal yaklaşımlarla haber yapıyor. Bazı Gazeteler taraflı yapılan dağıtımlara anında yer veriyor. GAÜ Küresel Ailesi bu ve benzeri süreçlerden çok geçmiş ve geçirilmiştir . 
KKTC’deki birçok resmi ve özel kurum ve kuruluşu gibi GAÜ’de de yaşanmış olan devlet mükellefiyetlerindeki tüm aksamaların 2016-2017 öğretim yılında tamamen yerine getirilmesi bir öncülük olarak planlanırken, GAÜ kendi yatırım dengesini yeniden düzenleyerek, başta Girne halkı olmak üzere, Lefkoşa ve Karpaz halkına söz vermiş olduğumuz ve bölgelerin gelişmesi konusunda adeta bir umut ışığı yakmış olan projelerimizin devam edeceği konusunda kararlı bir şekilde adım atacağız. 
Bu haberleri yaptıran da, kaleme alan da belli. Önemli olan, GAÜ bugüne kadar tüm mükellefiyetlerini devletine de çalışanına da gerçekleştirmiş yerine getirmiş olmasıdır. Kredimizin planlanan tarihten gecikmesi ve yatırımlarımızın ve kampüs çevresinde ciddi arazi alımlarının devam ediyor olması, Lefkoşa ve Karpaz’da çok sayıda inşaat ve yatırımlarımızın aksatılmamasısebebiyle maaşlarda aksama yaşanmıştır. Ancak çalışanlarımızın oluşan bu sıkıntıları ivedilikle çözülecek şekilde planlanmakta, kredi gecikmesi dolayısıyla oluşan aksamalar giderilecektir. Biz onur`umuzla Büyüyor ve Ülkemizi geliştiriyor yarınlara hazırlıyoruz ve bu onurla GAÜ ailemizde oluşan sıkıntıları çözüme kavuşturmaktayız. 


 


 


“Maaş ve mükellefiyetler yerine getirilecek” 


 2 ay içerisinde tüm mükellefiyetlerin eksiksiz yerine getirileceği şekilde planlanma yapılmıştır. Gerekirse çalışılan bankalar yeniden gözden geçirilecektir. Risklerimiz ve yatırımlarımızı yavaşlatarak hem aile üyelerimiz ve hem bu yatırımlarla geçimini devam ettiren insanlarımızın fazla zor durumda kalmasının önüne geçilecektir. Konu özetle budur. Tabi Çalışmakta olduğumuz bir banka belli kesimleri rahatsız etmektedir. Ama yerel bankalar, mevduat oranına bağlı olarak KKTC’de bir üniversitenin ötesinde misyon üstlenmiş olan GAÜ’nün yatırım sürecine sınırlı destek verebilecek durumdadırlar. Mevzuat budur. Bugün birden fazla banka ile çalışıyoruz. Çalışma şartlarımızı konuşurken, faizler ve belli imkanların ölü dönemde çalışanlarımıza kullanılmasını sağlıyoruz. Geçmişte, Başka bankalar vardı., Bugün başka bankalarla ilerliyoruz. Küresel sorunların her düzeyde yaşandığı bir dönemde, ülkemizin gerçekliğinin sorunsal sürecinde bu denli yıpranırken, bu topraklara tutunan bizlerin birbirine daha çok kenetlenmesi ve sahip çıkması gerekmektedir. Ortak Akılda Buluşmak temennisi ile.


 Bu sıkıntılı süreçte sabır ve metanetle yanımızda dim dik ayakta duran ve samimiyetle Biz olduğumuzu gösteren Çok değerli Öğretim Üyelerimize ve GAÜ çalışanlarına teşekkürü ilave edebiliriz…"