GAÜ MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ, KENDİ KENDİNE YETEBİLEN SAKSI TASARLADI

Tarih: 04/02/2019

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, “Koridoru Yeniden Canlandırmak” başlığı ile, kendi kendine yetebilen saksı tasarımlarını sergiledi.

GAÜ Mimarlık Fakültesi Akademisyenlerinden Doç. Dr. Hossein Sadri’nin önderliğinde ‘ye yakın mimarlık öğrencisinin ortaya koyduğu projede öğrenciler, “Koridoru Yeniden Canlandırmak” isimli kendi kendine yetebilen saksılar tasarladı.

Sadri: “Bu Saksılar Sulamaya İhtiyaç Duymuyor”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Doç. Dr. Sadri şunları söyledi;

“Bu sergi 50’ye yakın mimarlık öğrencisinin gruplar halinde çalıştıkları ve 20’nin üzerinde kendi kendine yetebilen saksıları inşa ettikleri saksılardan oluşmaktadır. Saksılar içerisine kendilerinin bokashi kompost yöntemi ile oluşturdukları toprakları ekleyerek, içerisine farklı katmanlarda farklı bitkiler dikerek Mimarlık Fakültesi’nin koridorlarını yeniden canlandırmak için yaptıkları bir çalışma oldu. Bu saksılar sulamaya ihtiyacı olmayan, kendilerinin bir sulama haznesi bulunduğu ayrıca; içerisinde ki kompostlaşmanın devam edebilmesi için organik atıkların içine atılabileceği bir kısmın olduğu tasarım ürünleridir. Buna ek olarak öğrenciler ormanda ki bitkilerin farklı katmanlardan olmasının, birbirleri arasında oluşturacakları dayanışma ve dayanıklılığın incelenmesi ile beraber birbiri ile uyumlu olabilecek bitkileri öğrenerek onlardan seçim yaparak kendi oluşturdukları saksının içine o bitkileri diktiler.”

 
Akreditasyonlar


İletişim