GAÜ KÜLTÜR MİRASI YÖNETİMİ YAYINI OLAN “KIBRIS TÜRK EĞİTİM TARİHİ” BELGESELİNİN ÖZEL ...

Tarih: 18/01/2019

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kültür Miras Yönetimi Yayını bünyesinde ortaya koyulan “500 Yıllık Tarih; Kıbrıs Türk Eğitim Tarihi Belgeseli”nin özel gösterimi gerçekleşti.
Yönetmenliğini Kıbrıslı Türk yazar, senarist, yönetmen ve aynı zamanda GAÜ Akademisyeni Ferhat Atik’in üstlendiği “Kıbrıs Türk Eğitim Tarihi Belgeseli” gösterimi öncesi belgesel bünyesinde bulunan katılımcılar kısa konuşmalar gerçekleştirdi.
GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar “Kıbrıs Türk Eğitim Tarihi Belgeseli” gösterimi öncesi gerçekleştirdiği konuşmasında, GAÜ’nün ilk hayat bulduğu zaman “Geleceği Yaratan Geçmiştir” sloganıyla yola çıktıklarını belirterek, o günden bugüne, üniversite olarak her türlü gelişim sürecinde geçmişten geleceğe bağlayan birçok ana unsuru ve toplumsal sorumluluğun yerine getirilmesini misyon olarak edindiklerini söyledi.
Akpınar, Kıbrıs Türk Eğitim Tarihi Belgeseli’nin zamanın birikimiyle var olduğunu ve büyük emekler gösterildiğine değinerek, açıklamasının devamında ise belgeselin bu zamana kadar daha önce yapılmamış tarihi belge niteliği taşıdığını vurguladı.
Akpınar ayrıca, “Türklerin gelecekle ilgili her türlü sorgulamada olduğu bu dönemde geçmiş olduğumuz tüm eğitim ve süreçlere aydınlatıcı her türlü materyalle ve hayatta olan süreçlere tanıklık eden eğitimcilerimizle bu eseri geleceğe miras bırakmak istedik. bilgi ve deneyimleriyle bugün aramızda olmasını çok istediğim bizlere çok değer veren rahmetli Harid Fedai’nin çok önemli katkısı vardır ‘Kıbrıs Türk Eğitim Tarihi Belgeseli’ hazırlanmasında çok büyük emeği vardır ”dedi.
Eğitimci Ulus Ilgat, “Beni çok duygulandıran bir belgesel oldu. 37 yıl öğretmenlik yaptım ve Kıbrıs tarihinde çok travmalar yaşandı. Ben 1963 yılında eğitime başladığımda çatışmalardan dolayı gidemedim. Tüm korkuları o zaman yaşadık. Eğitim’de babamı örnek aldım. Bu belgesel tüm geleceğe örnek olacaktır. Gelecekte KKTC’nin daha da yükseleceğine eminiz” dedi.

Babası Halit Fedai adına konuşmayı kızı, İley Fedai Taşkın gerçekleştirirken, Fedai konuşmasında, “Benim için çok anlamlı “Kıbrıs Türk Eğitim Tarihi Belgeseli” hazırlanması. Ben babamın izinden gittim. Bu anlamlı günde beni davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim”dedi.

Yönetmen Ferhat Atik ise gerçekleştirmiş olduğu konuşmasında, “Bir gün fark ettim ki tarihi yaşayanlar yazanlar olmuyor. İnsanlar tarihi yaşarken, başka insanlar tarihi yazıyor. Yıllar önce bir yalnızlık hissettim ve bu belgeseli hazırlamam gerektiğini düşündüm. Harid Fedai hocayla tanıştım. Bu konu da çok yardımcı oldu. Biz vardık diyebilmek için bu projeleri yapmaya karar verdik. GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar’a çok teşekkür ederim. Önümüzde yapacağımız daha çok proje var sizinle tekrardan buluşacağız” dedi.
Belgesel gösteriminin ardından, katkıda bulunanlara, GAÜ Kurucu Rekötrü Serhat Akpınar tarafından, teşekkür plaketi takdim edildi.
Akreditasyonlar


İletişim