GAÜ SİYASAL BİLİMLER FAKÜLTESİ, LEFKOŞA TÜRKİYE CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİNE ZİYARETTE ...

Tarih: 28/12/2018

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Siyasal Bilimler ve Hukuk Fakültesi öğrencileri, Lefkoşa’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine ziyarette bulundu. 
Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. M. Sadık Akyar ve Arş.Gör. Hasibe Şahoğlu (Em. B.Elçi) katılım gösterdiği gezi, GAÜ Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kulübü öğrencilerinin yıllık etkinliği kapsamında organize edildi. Ziyarete yabancı öğrenciler de büyük ilgi gösterirken, görüşmenin dili İngilizce olarak yapıldı. 
GAÜ Öğretim Üyeleri ve öğrencileri Büyükelçilik girişinde, büyükelçilik görevlileri tarafından karşılanarak, Büyükelçilik Müsteşarı Yasin Temizkan tarafından ağırlandı. Müsteşar Temizkan tarafından açıklamaların yapıldığı ziyaret, interaktif olarak öğrencilerin ve öğretim üyelerinin soruları cevaplanarak ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak sürdü. 
Müsteşar Temizkan konuşmasında; Diplomatların, devletin birer memuru olduğu; birinci görevlerinin bulundukları ülkede, kendi ülkelerini temsil etmek olduğunu belirtti. Diplomatların devletler ve uluslararası örgütler arasındaki ilişkileri kendi devletleri adına yürüttüklerini ifade eden Temizkan, projeler geliştirdikleri, genel anlamda bir diplomatın görevlerinin neler olduğu, çalışma usüllerini, Merkez ile irtibatlarını, gerçek örnekler vererek açıkladı.
Türkiye Cumhuriyetinin dünya genelinde 239 dış temsilciliği (Büyükelçilik, Daimi Temsilcilik ve Başkonsolosluk) bulunduğunu bildiren Temizkan, özellikle son 10 yılda bu sayının artış gösterdiğini, artışın özellikle Afrika ülkelerinde gerçekleştiğini ve Afrika ülkelerinin de Türkiye’deki büyükelçilik sayılarında kayda değer bir artış olduğu belirtti.
Müsteşar Temizkan; kendi mesleki kariyerini açıklanarak, diplomat olmak için gerekli şartları genel olarak anlattı. Yabancı dilin önemine dikkat çeken Temizkan, bunun yanında Türkçeyi düzgün kullanmanın en az yabancı dil kadar önemli olduğu ifade ederek, öğrencilere Türkçeyi etkili ve düzgün kullanmaları için tavsiyelerde bulundu. Ayrıca, kariyerlerini diplomat olarak seçeceklere, şimdiden gerekli şartları sağlamak için çalışmalara başlamaları gerektiğini vurgulayan Temizkan, özellikle kendi ülkelerini ilgilendiren konularda dağarcıklarını geliştirmelerinin, donanımlarını tamamlamaları için hazırlık yapmalarını, temsil görevinin gereği olarak iyi bir genel kültüre sahip olmaları konuları üzerinde durddu. Müsteşar Temizkan daha sonra, Kıbrıs sorununu tarihi perspektifi ile günümüze kadar olan gelişmelerin anlattı. 
Temizkan’ın konuşmasının ardından öğrenciler, Türkiye’nin vize kriterleri, vize başvurularının iptal olmaması için nelere dikkat etmeleri gerektiği, Burs ve staj konusu, diplomatların görevleri nedeniyle, yerleşik bir düzenlerinin olmadığı ve bu durumun üstesinden gelmek için neler yaptıkları, Kaşıkçı olayı, Fırat’ın Doğusuna yapılan harekat, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, Dünyada ve Türkiye’de mülteci sorunu ve Türkiye’nin yaptığı dış yardımlar ile ilgili sorular yöneltti. 
Geziye katılan Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyelerinden Dr. M. Sadık Akyar gezi ile ilgili yaptığı değerlendirmede; başta Siyasal Bilimler fakültesi olmak üzere GAÜ tüm birimlerinin, Büyükelçilik tarafından belirtilecek, görüşmelerde veya başka alanlarda yapılacak ikili görüşmelerde kullanılabilecek bilimsel çalışmaları yapmaya, gerekli katkıyı koymaya ve işbirliğine hazır olduklarını belirterek, okullarında bulunan Afrika’lı öğrencilerin Türkiye’de bulunan Büyükelçilerini okula davet etmek istediklerini söyledi. 
GAU American College GAU Research Marine GAU SEM GAU Marine GAU INTEB


İletişim