CENKLER, “DİYABET HASTALIĞI MUTFAKTA BAŞLAR”

Tarih: 08/11/2018

Girne Amerikan Üniversitesi  (GAÜ) bünyesinde dispanser hizmetleri veren “Smart Health Life Center” İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Cenkler, Diyabet Hastalığına yönelik farkındalık yaratacak açıklamada bulundu.

Cenkler açıklamasında, günümüz de yaygın olarak görülen diyabet hastalığı için diyabetin tanımını yaparak;  “Diyabet bir metabolizma hastalığıdır. Kan şekerinin yükselmesine bağlı olarak oluşan birçok organ hastalığına bağlı bir hastalıktır’’ dedi.

Hüseyin Cenkler, son derece yaygın olan diyabet hastalığının şu an da her 11 kişiden birinde gözükmekte olduğunu ancak; yapılan araştırmalara ve gidişata bakıldığı zaman, 2030’dan itibaren her dört kişiden ikisinin diyabet hastalığını taşıyacağını öngördü. Cenkler, diyabet hastalığına yakalanmamak için yapılması gereken en önemli noktaların, kilo almamak, vücut kitle endeksini 25’in altında tutmak, her gün en az yarım saat fiziksel hareket yapmak ve sağlıklı beslenip şeker ve un ağırlıklı yiyeceklerden uzak durmak olduğunu vurguladı.

Cenkler: “14 Kasım Diyabet Hastalığı Farkındalık Gününde, GAÜ Olarak Diyabetten Korunma Yöntemlerini ve Tedavi Yöntemlerini Tartışacağız”

Hüseyin Cenkler; ‘‘14 Kasım diyabet hastalığı farkındalık günü dolayısıyla biz de Girne Amerikan Üniversitesi olarak Dünya Sağlık Örgütünün uyarısına uyarak bir panel düzenleyeceğiz. Diğer meslektaşlarımızla birlikte panelimizin çalışmaları içerisindeyiz’’ diyerek, panelde; diyabetten korunma yöntemlerini ve tedavi yöntemlerini aşılayacaklarını belirtti. Cenkler, diyabet hastalığına ilişkin temel tanım olarak “Bu hastalık mutfakta başlar. O yüzden tükettiğimiz besinlere dikkat etmeliyiz ve her gün yarım saatten fazla yürümeliyiz. Yaz mevsiminde ise yine aynı şekilde en az yarım saat yüzmeliyiz’’ dedi.
Akreditasyonlar


İletişim