GAÜ EĞİTİM FAKÜLTESİ; YENİ AKADEMİK YILINDA, DAHA DA GÜÇLÜ

Tarih: 17/10/2018

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nesrin Kale; Fakültenin, 2018-2019 Akademik Yılı’na; yeni bir bakış açısı ve görünüm ile başladığını söyledi. Kale, GAÜ Eğitim Fakültesi olarak; Öğretmen adaylarının, güçlü bir akademik kadro ile üst düzeydeki çağdaş nitelikler ile eğitilmesi hedeflerini yenilediklerini de belirtti.

Prof. Dr. Nesrin Kale kendisiyle gerçekleştirilen bir röportaj aracılığıyla,GAÜ Eğitim Fakültesi hakkında güncel değerlendirmelerde bulundu.  ‘Eğitim Fakültesi’nin; Tam ve yarı zamanlı olmak üzere alanında uzman, toplam 40 öğretim üye ve görevlisi ile eğitim faaliyetlerini sürdürdüğünü anlatan  Prof. Dr. Kale;  “Bu akademik yılda; Yüksek lisans ve doktora programlarımızı güçlendirmek hedeflerimiz arasında, evrensel değerlere sahip ama, milli kültürüne de sahip çıkan öğretmenler yetiştirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kale, “GAÜ Eğitim Fakültesi Yan Dal ve Çift Ana Dal Fırsatı Sunmakta”

Kale, “Öğrencilerimiz; yan dal ve çift ana dal programlarından yararlanabilirler. Programlar, öğrencilerimize çift diploma olanağı sunuyor. Dolayısıyla, çift diplomaya sahip bir öğretmen adayı, söz gelimi; ‘Sınıf Öğretmenliği’ alanında çalışırken, ‘Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik’ alanında da bir diplomaya sahip olabilmektedir. Öğrencilerimiz, burada güçlü bir eğitimden geçiyor. Evrensel değerleri hazmetmiş bir dünya vatandaşı,  aynı zamanda kendi milli değerlerinin de bilincinde olan, farkındalığı yüksek öğretmen adayları yetiştirmeye çalışıyoruz. Öğretmenlerimizi yetiştirmeyi çok önemsiyoruz. Tabi ki, burada bilgisel donanım çok önemli, toplu olarak teorik ve bilgisel donanım zaruridir ve ödün verilemez hassaslıktadır. KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda; öğrencilerimiz yoğun bir staj programına tabii olarak eğitim alıyorlar. Bunun takibini, hocalarımız okullardaki öğretmenlerle, yöneticilerle iş birliği halinde sürdürüyor. Öğrencilerimiz, mevcut teorik bilgilerini; bire bir sahalarda uygulama fırsatı buluyorlar. ‘KKTC Vatandaşı’ öğrencilerimiz için, formasyon eğitimi veriyoruz. Yine; bu formasyon eğitiminin de, güçlü eğitim kadromuzla, nitelikli olarak sürdürülmesini sağlıyoruz.” dedi.

GAÜ Eğitim Fakültesi bünyesinde yüksek lisans ve doktora programlarından da örnekler veren Prof. Dr. Nesrin Kale; “Eğitim yönetimi denetimi yüksek lisans ve doktora, aynı zamanda İngilizce öğretmenliğinde yüksek lisans programımız var.

 

 

 

Ancak,  bu sayıyı arttırmayı hedefliyoruz. Bu programlar çok önemli, hem öğrencilerimizde akademik kariyer farkındalığı oluştururken, hem de bu programlar; Kıbrıs’taki mevcut sistemde çalışan öğretmen arkadaşlarımız için de, çok önemli katkı faktörü oluşturuyor. Bu faktörün; adayların, eğitim düzeyi yüksek olan pek çok ülkede, öğretmenlik mesleğine başlayabilmesine olanak sağladığını söyleyebilirim.

Bilginin sürekli yenilenmesi her alanda artıyor, bu kaynaklara daha kısa sürede  farklı kanalları kullanarak ulaşmamız gerekiyor. Bilginin yenilenmesi, farklı olan her şeye ulaşma ve bu konudaki güncel öğretim yöntem ve teknikleri konusunda öğretmenlerimizin sürekli kendilerini yenilemesi gerekiyor. Elbette,  eski tekniklerden yararlanabiliriz. Fakat, artık modası geçmiş yöntemlerden de vazgeçmemiz gerekiyor. Çünkü, artık önümüzde genç bir kuşak var, dolayısıyla bu kuşağa yetişebilmemiz için bizim de bu konuda çaba sarf etmemiz gerekiyor.” değerlendirmelerinde bulundu.

 

 
GAU American College GAU Research Marine GAU SEM GAU Marine GAU INTEB


İletişim