GAÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ'NİN YENİ DEKANI; PROF. DR. PINAR ERASLAN YAYINOĞLU

Tarih: 08/10/2018

Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi`nin yeni atanan Dekanı, Prof. Dr. Pınar Eraslan Yayınoğlu; Göreve başlamasının ardından kendisiyle gerçekleştirilen bir röportaj aracılığıyla, gösterilen ilgiye teşekkür ederek, geçmiş deneyimleri ile fakültenin akademik varlığına güçlü katkılarda bulunma hedeflerini değerlendirdi.
Prof. Dr. Eraslan Yayınoğlu, 2018- 2019 Akademik Yılı`nın başlangıcıyla birlikte GAÜ Ailesi`ne katıldığını hatırlatarak, kendisiyle ilgili olarak merak edilenlere yönelik olarak şunları söyledi; " İletişim alanında Türkiye`nin ilk ve önde gelen üniversitelerinden birinde; Marmara Üniversitesi`nde lisans, lisansüstü ve doktora dönemleri ile iletişim eğitimimi aldım. Muhtemelen; Türkiye`nin ilk `Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği` doktoru ünvanına sahibim. Bu doktora programı, hala çok az sayıda yerde bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak, büyük ölçekli devlet üniversitelerinde ilerleyen akademik kariyerimin yanı sıra, vakıf üniversitesi deneyimim de var. Çalıştığım son iki üniversitede; çok sayıda ve farklı seviyelerde idari görevlerde bulundum. Türkiye`deki `yüksek öğrenim yeniden yapılanması` çalışmaları kapsamında; Bologna Süreci içinde, fakülte temsilcisi olarak; adım adım ve yoğun bir şekilde yer aldım. İstanbul Üniversitesi`nde, günümüzün yeni öğrenme ortamı olan, uzaktan öğretim türünde; çok sayıda ve uzun süre dersler verdim.Yine, yeni öğrenme biçimi olan; e-öğrenme modeline uygun, üç yıl süren bir AB Erasmus, KA2 Projesi`nde yönetim ekibi içinde yer alarak, böyle bir projenin yürütülmesiyle ilgili, ayrıca deneyim sahibi oldum.
Akademik yayınlarım, genellikle halkla ilişkiler alanında az çalışılan konular olan; `Halkla İlişkilerde Araştırma ve Yerel Yönetimlerde Halkla İlişkiler` ile dikkati çekiyor. Akademik ilgi alanımı, biraz daha genişleterek, film alanından yararlanmayı benimsedim. Bu kapsamda; ilgili alandan bir uzman ile `Çağdaş Türk Sanatının 40 Yılı` başlıklı sözlü tarih filmlerini gerçekleştirdik. Sanatçılarla yapılmış görüşmelere dayanan 13 film, `Youtube Kanalı`nda yayında. `Deniz Gazeteciliği` uzmanlık alanı yaratılması yönündeki akademik çabalarım, alanda ilkler arasında. Macarca öğrenmekteyim. İleriki yıllarımda; bu dilde yetkinleşerek, akademik çalışmalarımı bu yöne kaydırmayı arzu ediyorum. İstanbul Macar Kültür Merkezi`nde bitirdiğim birinci seviye, `Macarca Dil Belgesi`ne sahibim. Hayvan Hakları konusunda hassasım ve projelere bağışçıyım." 
Girne Amerikan Üniversitesi`nde görev almaktan duyduğu memnuniyeti de ifade eden Prof. Dr. Yayınoğlu; "İletişim fakültemizin akademik varlığının; seçkin yöntemler ile daha ileri noktalara taşınması misyonunu, en iyi halde temsil edeceğime inanıyorum. Akademisyen arkadaşlarım ve şüphesiz öğrencilerimiz ile ilk anlardan itibaren de, bu temel yaklaşımın tüm safhalarını içtenlikle, ve elbette akademik yetkinlikle ele aldığımızdan emin olabilirsiniz." şeklinde konuştu.
GAU American College GAU Research Marine GAU SEM GAU Marine GAU INTEB


İletişim