DR. EMİNE GÜLLÜELLİ, 1-7 EKİM EMZİRME HAFTASI DOLAYISIYLA, EMZİRMENİN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

Tarih: 08/10/2018

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Hemşirelik ve Ebelik Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Dr. Emine Güllüelli, 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftsı’nda yaptığı açıklamada, emzirmenin önemine vurgu yaparak, çeşitli açıklamalarda bulundu.
Dr. Güllüelli açıklamasında ilk olarak; “1-7 Ekim tarihleri tüm dünyada, yarınlarımızın daha sağlıklı olması, tüm bebeklerimize anne sütüyle beslenme hakkının tanınması için “Emzirme Haftası” olarak kutlanmaktadır. Emzirme, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini ve altıncı aydan sonra da uygun besinlerle beraber emzirmenin iki yaşa kadar sürdürülmesini önermektedir” dedi.
Güllüelli: “Anne Sütü Bebeğin İlk Aşısı; Bir Mucizedir”
GAÜ Öğretim Üyesi Dr. Emine Güllüelli; Bebeğin enfeksiyonlara karşı korunması, allerji, bazı kronik hastalıklar, diyabet, kalp- damar hastalıklarına karşın yüksek korunma paydası, obezite riskinin azaltılması, ani bebek ölümlerine karşı koruma, kabızlık ve pişiğe karşı koyuş, olağan çene-diş gelişiminin sağlanması ve sürdürülebilir olduğuna değindi. Anne sütünün bebeğin ilk hastalıklara karşı ilk aşısı olduğuna vurgu yapan Güllüelli, anne sütünün bir mucize olduğunu söyledi. 
Dr. Güllüelli; emzirmenin bebeğe sağladığı faydaların yanında, anneye de bi çok fayda sağladığını belirttiği açıklamasında; emzirmenin annede sakinlik hissi ile beraber duygusal tatmin sağladığını ve anne- bebek yakınlaşmasını arttırdığını söyledi. Anne vücudunun doğum öncesi durumuna dönmesi çabalarına değinen Güllüelli; emzirme eyleminin, hamilelik kilolarının daha kolay verilmesine yardımcı olan bir faktör olduğunu, yeni annelere bir kez daha hatırlatılması gerektiğini de kaydetti. 
Güllüelli ayrıca, emzirmenin; Kadını, meme ve over kanserinden koruyucu özellikleri ile `Postmenopozal Osteoporoz` ve kalça kırığı vakalarındaki risklerin azaltılmasına yönelik etkilerinden de söz ettiği açıklamasında şunları söyledi; 
"Emzirmek; aynı zamanda rahimin eski boyutuna dönmesini hızlandırır. Bu sayede, kan kayıpları da azalır. Bu sürecin; Emziren annelerin yumurtlamalı adetlerinin gecikme hallerinde, meme kanseri ve genital kanserlerin gelişimine karşı da koruyucu etkileri bulunur. Tabiki; bebeğin beslenmesi konusunda da, anneye sağladığı kolaylıkların karşılıkları sonsuz değerlidir. Anne sütü her zaman hazır, taze ve uygun ısıdadır. Besin değeri; bebek için ideal ve sindirimi de kolaydır. Bebek için, çok faydalı olan aktif enzimler ise vazgeçilmezidir. Ayrıca, anne sütü; hormonlar ve büyüme faktörlerini içine alan bir yararlar topluluğudur" dedi.
GAU American College GAU Research Marine GAU SEM GAU Marine GAU INTEB


İletişim