DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ KUTLANIYOR

Tarih: 01/10/2018

Serhat AKPINAR; "Çocuklara odaklı bir dünya; barış ile refahın, evrensel ve en rafine  halidir."

Her yıl, ekim ayının ilk pazartesi gününde; UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) tarafından yaygın olarak kutlanılmasının teşvik edildiği ve çocukların iyi yetiştirilmesinin milletlerin ortak görevi olduğunu vurgulayan "Dünya Çocuk Günü" farklı ülkelerdeki etkinlikler ile kutlanıyor.

"Dünya Çocuk Günü", ülkeler tarafından, ayrı tarihlerde kutlansa da, özellikle "1 Ekim" tarihi daha küresel bir tanıma sahip. 1923 Yılı`nda; kırk ülkenin temsilcileri, İsviçre’nin Cenevre Kenti`nde biraraya gelerek "Uluslararası Çocukları Koruma Birliği"ni oluşturdular. Bu kuruluş, Birleşmiş Milletler Örgütü’ nün kurulmasının ardından, UNICEF’ e dönüştü. Birleşmiş Milletler Örgütü  ve bağlı olarak UNICEF; 1954 yılından beri, ekim ayının ilk pazartesi gününü, "Dünya Çocuk Günü" olarak kabul ediyor.

Kıbrıs Çocuk Vakfı Başkanlığı’nı da sürdürmekte olan, Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü Serhat Akpınar;  `1 Ekim Dünya Çocuk Günü` dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, "Gezegenimizde; savaşlar, çocuk işçiliği, yoksulluk gibi yakıcı gerçekler ile herşeye karşın yüzleşmek ve en değerli varlıklarımız çocuğa, her seferinde yeniden  odaklanmak, insanlığın en öncelikli görevidir. Unutmayalım; Çocuklara odaklı bir dünya, barış ile refahın evrensel ve en rafine halidir." değerlendirmesini yaptı.

"1 Ekim Dünya Çocuk Günü" kutlamalarına GAÜ Okullar Grubu`nun  da içten katılımına mesajında vurgu yapan  Akpınar, "Çocuklarımız herşeyimizdir, herşeyimiz de çocuklarımızındır. Ülkemiz çocuklarının, eğitimi ve refahına yönelik misyonumuz bellidir. Bu, aynı zamanda bizim için;  Gezegenimizde insanlığın temsil edildiği bu toprak  parçasında da,  köklerimiz  ile geleceğimiz arasındaki kadim misyona verdiğimiz büyük önemi de anlatmaktadır. Ancak, yine ifade etmeliyim ki, kendi çocuklarımızın tek başına refahı, bizim misyonumuzu tanımlamaz. Bugün için, ülkemiz ile birlikte üç kıtada da dünya çocuklarının, gençlerinin eğitimi ve refahı için, bize düşeni yapmaya çalışıyoruz, çalışacağız" ifadelerine de yer verdi.

Bilindiği üzere; Girne Amerikan Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı’nın ana temasını “Sürdürülebilirlilik” olarak belirlemiş, ve yapılacak etkinliklerin ana ekseninde çocukların da yer almasını öngörmüştü. Kıbrıs Çocuk Vakfı Başkanı, GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, “ 1 Ekim Dünya Çocuk Günü” nedeniyle yayınladığı kutlama mesajının son bölümünde ise; “Onlar bizim geleceğimiz. Bizler de, gelecektik bir zamanlar. Bugün, bir kez daha geleceğimiz olan çocuklarımız ile geleceği kucaklıyoruz.” şeklinde seslendi.
GAU American College GAU Research Marine GAU SEM GAU Marine GAU INTEB


İletişim