GAÜ, DÜNYA YÜKSEKÖĞRETİMİ ÖNÜNDEKİ GÜCÜNÜ ARTTIRIYOR

Tarih: 18/09/2018

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, ismini özgürlüğün simgesi Magna Charta`dan alan, akademik dünyada "Üniversitelerin Anayasası" olarak kabul edilen; Magna Charta Universitatum olağan toplantısından detayları aktardı.

2015 yılında Akademik Özgürlükler Bildirisini imzalayan ilk Kıbrıs Üniversitesi olan GAÜ’yü temsilen İspanyan’nın Salamanca Kentinde bulunan Akpınar, Magna Charta Sözleşmesinin 30. yılı  ve Salamanca Üniversitesi’nin 800. Yılı kutlamaları ile birlikte Avrupa’nın en eski üniversiteleriyle Yüksek Öğrenim kurumlarının stratejik gelişimleri hakkında fikir alışverişleri yaptıkları toplantıda yer aldı.

Tören ve programlar hakkında açıklamada bulunan Akpınar; programa aralarında Mısır Eğitim Bakanı başta olmak üzere bir çok üst düzey yetkili ve 250’nin üzerinde üniversiteden yetkillerin katıldığını söyledi. Toplantıda, üniversitelerin dünden bugüne gelişim süreci ve yarına yönelik gelişim planları hakkında önemli konuların ele alındığını bildiren Akpınar, verimli bir program gerçekleştiğini ifade etti.

Akpınar açıklamasının devamında şunları söyledi;

“Dünyanın en eski ikinci üniversitesi olan Salamanca Üniversitesi’nde gerçekleşen tören ve toplantılar olduça verimli geçti. Times Education, kampüs olarak dünyanın en iyi ikinci üniversitesini Salamanca Üniversitesi olarak gösteriyor. Salamanka Üniversitesi doku ve yapı olarak Arabahmet bölgesi ile benzerlik gösteriyor. Önümüzde ki 50 yıllık süreçte, bizlerin de hedefi; Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’ni buna benzer bir yapı haline dönüştürmektir.”

“GAÜ olarak, 800. Yılını kutlayan Salamanca Üniversitesi ile anlaşma imzalayacağız ve bununla birlikte, dünya yükseköğretimi önünde ki gücümüzü dahada arttırmış olacağız.”

Akpınar ayrıca, programların ikinci gününe, İspanya Kral ve Kraliçesi’ninde katılım göstereceğini söyledi.      
GAU American College GAU Research Marine GAU SEM GAU Marine GAU INTEB


İletişim