GAÜ, ‘EĞİTİMDE ULUSLARARASI LİDERLER FORUMU’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Tarih: 09/07/2018

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) ve  Azerbaycan  Kıbrıs Dostluk Cemiyeti’nin birlikte organize ettiği “Eğitimde Uluslararası Liderler Forumu”  tamamlandı.

Hafta boyunca, GAÜ evsahipliğinde KKTC’de bulunan, aralarında, devletlet yetkilileirninde bulunduğu eğitimci heyeti, geçekleştirilen çalıştay programının yanında, adada kültürel turlarda gerçekleştirdi.

GAÜ Milleniu Senato Hall’de gerçekleştirile seminerde açılış konuşmasını gerçekleştiren, KAÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Doç. Dr. Asım Vehbi, “Azerbaycan ve Kazakistan kardeşliğini, işbirliğini arttırabilmek amacıyla böyle organizasyonlara ihtiyacımız olduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti;

“Biz GAÜ ve KAÜ olarak sizler ile her zaman bir iletişimde bir işbirliğinde olacağız. KKTC ve Kıbrıs adasının ilk üniversitesi olan Girne Amerikan Üniversitesi olarak eğitimde 35. yılımızı tamamlamak üzereyiz. Bu yolculuğa çıktığımız ilk günden itibaren tek amacımız eğitim meşalemizi olabildiğince fazla insana ulaştırmaktır. Bu amaç uğruna öğrencileri KKTC’ye Girne Amerikan Üniversitesi ve Kıbrıs Amerikan Üniversitesi bünyemize katmaya çalıştığımız kadar onları dünya ile buluşturmaya çalıştığımız bu eğitim serüveninde bu eğitim meşalesini ülkeler kıtalar aşıp dünyanın her yerine götürmeyi başarmış çok önemli bir üniversite olmanın gururunu yaşamaktayız” dedi.

Vehbi konuşmasının devamında; “Kardeş üniversitemiz Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Lefkoşa Surlar içi bölgesinin tarihi dokusuna uygun olarak hayata kazandırılması noktasında hem bir sosyal sorumluluk hem de liberal eğitim sistemi vizyonu ile KKTC ve Türkiye’de bu alanda önemli bir misyon üstlenmiş sayılı üniversitelerdendir. KAÜ önümüzde ki yıl yeni hizmete girecek özellikle dereboyunda ki yüksek teknoloji ile tamamlanmış binamız ile gerçek bir şehir üniversitesi olma yolunda önemli adımlar atacaktır. GAÜ ve KAÜ olarak üstlendiğimiz eğitim misyonu dışında sosyal sorumluluklarında farkındayız. Her yıl üniversitelerimiz kendilerine bir tema seçip, yıl içinde bu temalara yönelik büyük sorumluluk projeleri ile farkındalıklarını arttırmaktadır” dedi.


Azerbaycan Kıbrıs Dostluk Cemiyet Başkanı Orhan Hasanoğlu yaptığı açıklamada; “Eğitim herkes için çok önemli bir seçim. KKTC küçük bir ada ama dünyanın her ülkesinden burada öğrenciler var. Biz bu programı düzenlerken, KKTC olmasının en büyük nedeni; KKTC’nin bir eğitim adası olmasıdır. Bize her zaman sağladıkları büyük desteklerden dolayı Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü Sayın Serhat Akpınar, Sayın Asım Vehbi ve bütün desteğini esirgemeyen herkese çok teşekkür ederim.”  dedi.

GAÜ Okullar Grubu ve Amerikan  Koleji Hakkında Berna Yılmazoğlu Özdoğa  ve Sermin Mayın misafirleri bilgilendirdi;

GAÜ Okullar Grubu Koordinatörü Berna Yılmazoğlu Özdoğa “KKTC eğitiminde bir marka olan Girne Amerikan okullar grubunun Girne ve başkent Lefkoşa olmak üzere 2 tane kampüsümüz bulunmaktadır. Eğitim kurumlarımız okul öncesi, ilkokul ve lise olmak üzere 3 aşamadadır. Okullarımızın eğitim dili İngilizcedir. Okul öncesinden itibaren çocuklarımız anadilinden yanı sıra İngilizce öğrenmeye alıştırılıyor. İngilizcenin yanı sırada Fransızcada veriliyor” dedi.

GAÜ Amerikan Koleji Müdürü Sermin Mayın ise konuşmasında “Kolejimiz 6.sınıftan başlıyor ve lise son mezuniyete kadar devam ediyor. GAÜ koleji diploması dünyanın her yerinde geçerlidir. Eğitim dilimiz İngilizce ve Fransızca’dır. Ulusarası platformda geçerli Fransızca başarı sertifikaları verilmektedir.”

 Karabulut, “Girne Amerikan Üniversitesi, 1985 Yılında KKTC’de Kurulan İlk Özel Üniversitesidir”

GAÜ Türkiye Marketing Koordinatörü Mehtap Karabulut gerçekleştirdiği sunumunda şunları söyledi;

“Girne Amerikan Üniversitesi, 1985 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk özel üniversitesi olarak Girne’de kurulmuştur. GAÜ, sağladığı kaliteli eğitimi ile kısa zamanda yalnızca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde  değil, Amerikan ve İngiliz üniversiteleri ile oluşturduğu global kampüslerle, dünya üniversiteleri arasında çağdaş, dinamik ve yenilikçi bir üniversite olarak yerini almıştır. Günün gereksinmelerine uygun altyapı, güncel programları ve yetkin akademik kadrosuyla Girne Amerikan Üniversitesi, öğrencilerine renkli ve nezih bir eğitim ortamı sunmaktadır” dedi.

Neyzen, Yazar, Kişisel Gelişim Uzmanı Hakan Mengüç “Ben Ney’im” semineri ile “ Eğitimde Uluslararası Liderler Forumu”nda katılımcılar ile bir araya geldi.

Hakan Mengüç, “Pozitif Düşünce ve Stres Yönetimi” konulu bir konuşma yaptı. Söyleşisi sırasında konuklara zaman zaman ney üfleyen Hakan Mengüç, neyin ve insanın birbirine benzeyen hikâyesini anlattı. “Stresi en çok alan unsurlardan biri ney sesidir” diyen Hakan Mengüç, “Pozitif, düşünce deyince batıya gitmeye gerek yok, Mevlana’nın o kadar güzel sözleri var ki; bu sözler aklımıza, kalbimize ve ruhumuza hitap eder” dedi.

Mevlana’nın, “Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur olur üstüne yağar. Ama unutma ki, rengârenk gökkuşağı yağmurdan sonra çıkar” sözünü hatırlatan Hakan Mengüç, “Eğer bir şeye ulaşmak istiyorsak çalışmalıyız. Buna sabır deniyor. Biz sabrı, hiçbir şey yapmamak olarak algılıyoruz. Şems; ‘Sabretmek öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir. Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir’ diyor. Sabretmek, başkalarının gürültüsünü değil kendi kalbinin sesini dinlemek demek” dedi. 
Akreditasyonlar


İletişim