AVRUPA ŞAMPİYONU, TÜRKİYE AMPUTE FUTBOL MİLLİ TAKIMI GAÜ ÖĞRENCİLERİ İLE BİRARAYA GELDİ

Tarih: 27/02/2018

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Spor ve Rekreasyon Yüksekokulu tarfından organize edilen, Avrupa Şampiyonu Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı Söyleşisi, yoğun katılım ile gerçekleşti.

GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Millenium Senato Hall’de gerçekleşen söyleşiye, öğrenciler ve akademisyenler yoğun ilgi gösterirken, Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı oyuncuları ve teknik heyeti, sergilemiş oldukları başarı öyküsünü anlattı.

GAÜ Spor ve Rekreasyon Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ferid Acar yaptığı konuşmasında, Avrupa şampiyonu Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı oyuncularını ve teknik heyetini kutlayarak, takımın dünya şampiyonu olmasını umut ettiğini söyledi.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk konuşmasında, GAÜ Rektörlüğüne, akademisyenlere ve öğrencilerine göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkürlerini sunarak, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde 19 spor dalının mevcut olduğunu, bunların içerisinde ise 18 dalda aktif olduklarını söyledi. Uztürk konuşmasının devamında ise;

“Biz Ampute Futbola 2008’de başlayarak, futbol liglerimizle tempolu, düzenli, sistemli bir lig oynatıyoruz. Bu hem dünyada; hem Avrupa’da pek eşi görülmemiş bir yoğunluk. Şuan itibariyle de hem süperligde, hem birinci liginde toplam 27 takımın mücadele ettiği bir organizasyon durumundayız. Bu tabii bize doğal olarak büyük bir tempo, güç kazandırıyor. Aynı zaman da da çok sayıda sporcu arasından milli takımları oluşturma şansı veriyor. Dolayısıyla biz özellikle Avrupa’dan  bir adım önde başlıyoruz.  Bu şampiyonayı Türkiye’ye alırken Dablin’de bi tanıtım toplantısına gittik. Oraya 17-18 tane Avrupa ülkesi geldi. Tesislerimizi tanıttık. Kendi bilgilerimizi onlara aktardık. Hiç tereddüt etmeden şampiyonanın İstanbul’da Riva tesislerinde yapılmasını oy birliği ile onayladılar ve TFF ile ortaklaşa, onların tesislerini de kullanmak suretiyle muhteşem bir organizasyona; belki de sıfır hatayla başlayıp biten şampiyonaya imza attık.

Uztürk: “Takımlarımıza Yapılan Sponsorluklar Arttı. Ancak Yeterli Değil”

Avrupa şampiyonasına 12  ülke katıldı ve bunların arasından namağlup olarak Türkiye çıkmış oldu. Bu şampiyonaya, Avrupa Ampute Futbol Federasyonu Başkanı, Genel sekreteri ve tüm ülkelerin kendi federasyon başkanları ve yöneticileri geldiler.  Yani onların şaşırmasını anlamak mümkün. Öncelikle bizde final müsabakasında gerçekten Vodafone Parkın 470 bin kişinin üzerinde izleyiciyle dolmasına çok şaşırdık. İnanılmaz bir destek ve heyecan vardı. Çocuklarımızın sosyal medya çağrıları bu anlamda büyük bir potansiyel oluşturdu.  Dışarı da kalan seyirciler en az içerdekiler kadar vardı.  Ve bu muhteşem ötesi tablo karşısında, diğer ülkelerin yetkilileride şaşkınlıklarını gizleyemedi. Elbette ki bu faaliyetleri yürütürken ciddi bir bütçe oluşması lazım. Bunu Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde resmi anlamda  kurulmuş bağımsız bir spor federasyonu olarak ortaya koyduk. Ancak takdir edersiniz ki bunun üstüne ekstra kaynak sponsor bulmak gerekiyor. Özellikle Ampute Milli Futbol takımımızın şampiyonluğundan sonra bu destek biraz arttı; ancak yeterli değil.” dedi.

Büyük coşku ve tezahüratlar eşliğinde geçen söyleşinin ardından öğrenciler, Ampute Futbol Milli Takımı oyuncuları ile hatıra fotoğrafı çektirirken, GAÜ Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Türkay Akpınar, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk’e anı plaketi takdim etti.

GAÜ Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk ile biraraya gelen Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı kısa sahbet ederken, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk tarafından Öztürk’e anı plaketi takdim edildi.
Akreditasyonlar


İletişim