MİMARLIK HAYAT İÇİNDİR

Tarih: 17/04/2017

KENAN GÜVENÇ 30 YILLIK MİMARİ DENEYİMİNİ GAÜ'DE SUNDU

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından, geleneksel olarak gerçekleştirilen Cuma seminerleri kapsamında, Türkiye`nin duayen mimarlarında  ve Mimarlık Hocalarından, GAÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Kenan Güvenç, "Hayatın Mimarlığın İçinden Geçen Hikayeleri" konu başlığında, katılmış olduğu ve onlarca ödül aldığı mimari proje yarışmalarındaki projelerini anlattı.

GAÜ Millenium Senato Kongre Merkezi`nde gerçekleşen; seminerde, Güvenç mesleğine ilk başladığı yıllardaki anılarını öğrencilere aktararak, üniversiteden ilk mezun olduğunda bir ofis ortamında çalışmama noktasında kararlı olduğunu, sadece kendisine ait doğal bir ortamda yaşamayı planladığını ve bu hayalini uzun bir süre sürdürdüğünü belirtti. Güvenç, 1994 yılında tesadüf eseri bir arkadaşının yerine geçici olarak akademisyenliğe başladığını ve o günden sonra bu mesleğini sürdürdüğünü söyledi.

Güvenç seminerin devamında, öğrencilik ve meslek hayatı boyunca katılmış olduğu mimarlık yarışmaları için hazırladıkları projelerden örnekler vererek, ilk olarak 1986 yılında Antalya Otobüs Terminali için gerçekleştirilen yarışmaya katıldığını ve ikincilik ödülü aldığı proje hakkında bilgi verdi. Güvenç bununla birlikte takip eden yıllarda, Gelibolu Tarihi Yarımadası Barış Parkı, Fethiye Külltür Merkezi, Oslo Opera Binası, Adana-Seyhan Nehir Kıyı Düzenlemesi yarışması, Diyarbakır Yenişehir Belediye Binası, Roboski Müzesi, Afrika Savaşında Okul, Börklüce Anıtı gibi katıldığı yarışmalara sundukları projelerin temel düşünceleri, tasarım kararları ve süreçleri hakkında sunum yaptı.

 
GAU American College GAU Dance Academy GAU Research Marine GAU SEM ELA Istanbul GAU Marine GAU INTEB


İletişim